reklama

Výzkumný tým CDC už od jara mapuje situaci v deseti různých regionech včetně newyorské metropolitní oblasti, jižní Floridy, státu Louisiana či hustě zalidněné oblasti kolem Sanfranciského zálivu. Podle deníku The New York Times je tento projekt největší studií svého druhu. První data z výzkumu se objevila už v červnu, nyní ale CDC zveřejnilo statistiky ke všem deseti místům.

Autoři studie například uvádějí, že v Missouri byly známky nákazy patrné ve 2,8 procenta analyzovaných vzorků odebraných na konci května, což by v přepočtu znamenalo 171.000 nakažených v populaci tohoto amerického státu. Tamní úřady ovšem ve stejnou dobu evidovaly necelých 13.000 infekcí. Podobný rozdíl zjistili vědci při dubnovém monitorování v případě New Yorku, květnové testování pak nasvědčovalo desetinásobnému počtu nakažených oproti bilanci známých nákaz.

"Tato data nadále ukazují, že počet lidí, kteří se nakazili virem, co způsobuje covid-19, dalece převyšuje počet nahlášených případů," komentovala zjištění Fiona Haversová, která stojí v čele výzkumu. "Mnozí z těchto lidí pravděpodobně neměli žádné příznaky nebo byli lehce nemocní a nemusí vůbec tušit, že byli nakažení," dodala.

Úřady v USA od počátku šíření koronaviru nahlásily přes 3,8 milionu případů infekce. Americká bilance je zdaleka nejvyšší na světě, z některých latinskoamerických zemí je ale hlášeno více potvrzených případů na milion obyvatel. S nemocí covid-19 je v USA spojováno více než 141.000 úmrtí, přičemž v přepočtu na počet obyvatel jsou na tom hůře i některé evropské státy.

Spojené státy se v posledních týdnech potýkají s explozí nových nákaz, které momentálně přibývají tempem asi 66.000 denně. To je více než dvojnásobná hodnota ve srovnání s dubnovým vrcholem epidemie. Denní počty úmrtí jsou nicméně stále výrazně nižší oproti dubnu a začátku května a křivka znázorňující trend ve statistice infekcí o víkendu po více než měsíci přestala stoupat.

I přesto však z vícero států nadále přichází rekordní čísla spojená s epidemií covidu-19. Arizona, což je stát s populací menší než ČR, dnes podle televize CNN oznámila 134 nových úmrtí připisovaných nemoci z koronaviru. Maximum se v tomto směru přepisovalo i v Nevadě, zatímco Mississippi, kde žijí asi tři miliony lidí, zaznamenalo 1635 nově odhalených infekcí.

Za epicentrum nákazy v USA je aktuálně považována Florida, která už šest dní v řadě hlásí přes 10.000 nových případů, přičemž pozitivní zde byl minulý týden přibližně každý pátý test na koronavirus. V jihovýchodním státě se dál plní nemocnice a více než 50 jich už podle dostupných údajů nemá volná místa na jednotkách intenzivní péče. Na úrovni celého státu klesl podíl volných lůžek na 16 procent celkové kapacity.

reklama