"Padesát procent Američanů (všech věkových skupin) je nyní naočkovaných. Pokračujme dál!" napsal na twitteru Shahpar. Dvě dávky látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, nebo jednu dávku vakcíny společnosti Johnson & Johnson tak v USA dostalo už přes 165 milionů lidí. Hranici 50 procent naočkovaných dospělých USA překročily koncem května.

Očkovací kampaň je jednou z hlavních priorit současné administrativy prezidenta Joea Bidena, zvoleného za Demokratickou stranu. Ačkoliv na začátku postupovala kampaň rychleji, než činitelé doufali, ztratila časem tempo. Bidenovi se tak nepodařilo splnit slib, že 70 procent Američanů dostane alespoň jednu dávku vakcíny do 4. července. Této hranice se nakonec podařilo dosáhnout až na začátku tohoto týdne.

Počet denně aplikovaných dávek se nicméně v posledních čtyřech týdnech znovu mírně zvyšuje, což experti spojují s obavami veřejnosti z šíření nakažlivější varianty koronaviru zvané delta, která nyní v USA výrazně převládá.

Sedmidenní průměr nově infikovaných nyní dosahuje ve Spojených státech téměř 100.000 za den, což je nejvíce od letošního ledna. Na vzestupu jsou rovněž údaje o hospitalizovaných s těžkým průběhem covidu-19. Většina nových případů pochází ze států, kde je nejmenší proočkovanost.

Na mnoha místech v USA se dnes otevřely školy po letních prázdninách a v některých republikánských státech se vedou spory o to, zda mohou školy přikazovat žákům nošení roušek v učebnách.

Soud v Arkansasu dnes například dočasně zablokoval nařízení místních úřadů, které školám a vládním úřadům zakazovalo vyžadovat zakrývání obličeje. Na Floridě pak školské úřady schválily nařízení, podle nějž mohou rodiče žáků žádat stát o uhrazení školného v soukromé škole, pokud mají pocit, že je obtěžuje příkaz nosit roušky v některých veřejných školách.

Státy Kalifornie, Louisiana, New Jersey, Oregon a Washington plánují vyžadovat od svých žáků i učitelů nošení roušek ve škole nehledě na to, zda už byli naočkováni. Arkansas, Arizona, Florida, Iowa, Oklahoma, Jižní Karolína, Texas a Utah zaujímají opačný postoj a zakázaly školám požadovat zakrývání obličeje.

Některé školy se už nyní potýkají s rozmachem nákazy mezi žáky. Ve školském okrsku Marion v Arkansasu se muselo uchýlit přes 800 lidí z řad žáků a zaměstnanců do karantény, když přišli do kontaktu s nakaženým člověkem. Učebny se tam přitom otevřely minulý týden.