reklama

Bývalý policista Brett Hankinson, který jako jediný stanul před soudem, je znovu mezi obviněnými. Dalšími jsou jeho někdejší kolegové - Joshua Jaynes, který stejně jako Hankinson od policie odešel, a také policisté Kelly Goodlettová a Kyle Meany.

"Breonna Taylorová by dnes měla být mezi živými," řekl ministr spravedlnosti Merrick Garland, který o vznesení obvinění informoval.

Obvinění se týkají porušení občanských práv, policejních postupů a maření spravedlnosti. Podle prokuratury policisté podali nepravdivé informace, aby získali povolení k domovní prohlídce a využili při zásahu nepřiměřenou sílu.

Zastřelení 26leté zdravotnice je jedním z nejkontroverznějších případů policejního násilí v USA z posledních let a jméno zabité často zaznívá při protestech proti rasismu a policejní brutalitě.

Policisté mladou ženu zastřelili v jejím bytě při chaotickém zásahu v noci na 13. března 2020. S Taylorovou byl její přítel Kenneth Walker, který na policisty jednou vystřelil, protože nevěděl, kdo se do bytu snaží dostat. Policisté odpověděli více než 30 ranami, z nichž šest zasáhlo Taylorovou, která přitom nebyla objektem policejního vyšetřování.