reklama

Podobně jako v Británii, kde se vakcína vyvinutá ve spolupráci americké a německé firmy začala podávat minulý týden, jsou i v USA prvními příjemci zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory. Tím úplně prvním se pravděpodobně stala sestřička z jednotky intenzivní péče Sandra Lindsayová, která látku dostala krátce po 09:00 místního času (15:00 SELČ) v nemocnici v newyorském Queensu. Lokální úřady uvedly, že to bylo poprvé, co byla daná vakcína v USA podána mimo klinickou studii.

"Věřím, že toto je ta zbraň, která ukončí válku," uvedl na tiskové konferenci guvernér státu New York Andrew Cuomo. Dosluhující prezident Donald Trump na twitteru napsal: "První vakcína podána. Blahopřeji, USA! Blahopřeji, světe!"

Začátek očkovací kampaně přichází v době, kdy Spojené státy zažívají nejvíce smrtící fázi epidemie covidu-19, při níž bilance obětí roste tempem více než 2400 za den. Očekává se, že nepříznivý vývoj hlavních ukazatelů bude ještě nějakou dobu pokračovat a že na jaře by úmrtí připisovaných koronaviru mohlo být v zemi více než 500.000.

Přes distribuční centra aktuálně proudí miliony dávek vakcíny od Pfizeru a BioNTech, píše zpravodajský web BBC. Očekávalo se, že první dodávky dnes obdrží asi 150 nemocnic a očkovacích center. Cílem vládního programu je naočkovat do dubna 100 milionů lidí, tedy zhruba třetinu populace.

reklama