Roušky i venku budou ve Španělsku povinné pro všechny osoby starší šesti lety, nebudou se ale muset nosit v přírodě, například na horách, na plážích nebo při sportování. Lidé je budou muset mít venku, pokud nebudou moci dodržet bezpečnou vzdálenost (1,5 metru) od cizích osob.

Španělská vláda se na povinných rouškách dohodla ve středu s vedeními autonomních regionů, z nichž ale někteří zprvu nesouhlasili a jiní naopak toto opatření považují za nedostatečné. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová nicméně dnes zopakovala, že země sice v této šesté vlně epidemie covidu-19 zažívá výrazný nárůst nákaz, nejvyšší od počátku pandemie, díky očkování je ale situace odlišná a zatím není tolik hospitalizovaných ani úmrtí.

Ve středu oznámilo ministerstvo zdravotnictví 60.041 nákaz odhalených za 24 hodin, což byl druhý den v řadě rekordní počet (v úterý hlásily úřady denní nárůst 49.823 nákaz). Dvoutýdenní incidence na 100.000 obyvatel ve středu vystoupala na 784 případů.

Vláda odmítla více restrikcí s tím, že autonomní regiony si mohou protiepidemická opatření samy zpřísnit, což také některé z nich dělají. Nejpřísnější je Katalánsko, které od pátku zatím na dva týdny zavádí zákaz vycházení od jedné v noci do šesti ráno v obcích s více než 10.000 obyvateli a s incidencí vyšší než 250. Opatření dnes schválil katalánský nejvyšší soud. Od pátku se v Katalánsku rovněž zavřou noční bary a diskotéky a v restauracích bude moci být pouze polovina hostů. Rovněž region Murcia dnes oznámil nová opatření, mimo jiné zavře od pátku diskotéky, zatím do 14. ledna.

Některé španělské regiony už dříve zavedly povinnost nošení roušek venku na některých místech, třeba Navarra je vyžaduje tam, kde jsou větší koncentrace lidí, například na zastávkách MHD či na trzích.