Podle současných pravidel musí do sedmidenní izolace všichni, u nichž test prokáže nákazu koronavirem. Od pondělí však do izolace budou muset jen lidé s vážnými příznaky. Ostatním nakaženým ale španělské ministerstvo zdravotnictví doporučuje nosit po dobu jednoho týdne roušky a nestýkat se s lidmi z rizikových skupin.

Od pondělí se také výrazně omezí testování. V případě podezření na nákazu koronavirem budou muset jít na test jen lidé starší 60 let, vážně nemocní a osoby z rizikových skupin. Testovat se nadále budou i zdravotníci a ošetřovatelé.

Podle španělského ministerstva zdravotnictví kontrola pandemie přechází na systém podobný tomu, který se používá pro chřipku. Takový systém nepočítá s plošným testováním.

Španělsko dnes ohlásilo zhruba 55.000 nových případů koronaviru a od pátku zaznamenalo dalších 350 úmrtí mezi nakaženými. Od začátku epidemie v zemi, kde žije 47 milionů lidí, se nákaza prokázala u 11,4 milionu obyvatel. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo přes 102.000 nakažených. Skutečné údaje jsou ale pravděpodobně vyšší, protože země měla na začátku pandemie velké problémy s testováním.