reklama

Agentury APA a EFE proces označily za historický, podle AP jde o největší kriminální kauzu v novodobých dějinách Vatikánu.

"Papež chtěl, abych stanul před soudem. Jsem poslušný a proto jsem tady," uvedl Becciu. Jeho advokát Fabio Viglione uvedl, že obhajoba hodlá předložit řadu důkazů a předvolat řadu svědků, kteří prokáží kardinálovu nevinnu.

Kvůli opatřením proti covidu-19 dnes soud jednal v provizorní soudní síni, která vznikla v prostorách vatikánských muzeí. Stání trvalo osm hodin. Z obžalovaných se dostavil pouze Becciu a jeho bývalý sekretář Mauro Carlino. Vstup byl povolen jen malé skupině novinářů. Předsedajícím soudcem je Giuseppe Pignatone, bývalý hlavní římský prokurátor, který dříve vyšetřoval zločiny sicilské či kalábrijské mafie. Soud se dnes zabýval hlavně procedurálními záležitostmi. Obhájci požádali o odročení jednání, protože neměli ještě možnost se seznámit se všemi důkazy, které předvedla obžaloba. Proces tak bude pokračovat 5. října.

Proces se koná podle nových pravidel, která vydal v dubnu papež František a která umožňují prvoinstančním vatikánským soudům zabývat se obžalobami v trestních věcech vznesenými proti kardinálům a biskupům. Předtím mohl tyto církevní hodnostáře soudit jen vyšší soud složený z kardinálů.

Proces má objasnit roli obžalovaných ve finančních machinacích a nákupu luxusních nemovitostí, kvůli nimž přišel Vatikán o miliony eur. V centru kauzy je nákup nemovitosti v luxusní londýnské čtvrti, kterou Vatikán získal přes prostředníky před několika lety za nadhodnocenou cenu. Použil při tom i peníze, které dostává od katolíků z celého světa a kterým se říká Svatopetrský haléř.

Třiasedmdesátiletý Becciu je obžalován mimo jiné ze zpronevěry a zneužití úřadu. Těchto činů se podle žaloby dopustil jako náměstek vatikánského státního sekretáře (de facto předsedy vlády), jímž byl od roku 2011 do roku 2018. Becciu loni v září po nátlaku papeže Františka rezignoval na všechny funkce. Vzdal se úřadu prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení a také kardinálských pravomocí. To mimo jiné znamená, že se nemůže účastnit konkláve, které volí nového papeže.

Ze zpronevěry je obžalována i Becciuova někdejší spolupracovnice Cecilia Marognaová, která pochází stejně jako Becciu z italské Sardinie. Mezi obžalovanými je i bývalý ředitel vatikánského úřadu pro kontrolu finančních operací (AIF) Tommaso di Ruzza či švýcarský právník René Brülhart, který byl prvním předsedou správní rady AIF po založení tohoto orgánu v roce 2010. Z vydírání jsou navíc obviněni Gianlugi Torzi, který měl mimo jiné pomoci zprostředkovat nabytí nemovitosti v Londýně, a Enrico Crasso, který dlouhá léta pracoval pro Vatikán jako finanční konzultant.

Na vyšetřování, které bylo zahájeno v roce 2019, se podílely i úřady ve Spojených arabských emirátech, Británii, Lucembursku, Slovinsku či Švýcarsku. Kauza přispěla podle APA k reformám týkajících se vatikánských financích. Tento měsíc například Vatikán poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V podrobné zprávě oznámil, že vlastní přes 5000 nemovitostí, většinu z nich v Itálii. Má i nemovitosti koupené jako investice v luxusních částech Londýna, Ženevy, Lausanne a Paříže.

reklama