reklama

"Nebyl úspěšný ve dvou nemocnicích, kde mu řekli, že nemají ani lékaře," řekla internetovému deníku El Espaňol Cerdeňova kolegyně, novinářka Esther Yáňezová. "Ve státních nemocnicích ve Venezuele nemají skoro nic. Ani vodu, povlečení, léky a ani lékaře. V soukromých ano, ale ty jsou velmi drahé a jen sotva dvě procenta populace si je může dovolit," dodala.

Venezuelský novinář, po němž zůstala manželka Viviana a tři malé děti, nakonec našel nemocnici, kde ho přijali. "Řekli mu ale, že neví, co mu je, a poslali ho domů, aby odpočíval a bral amoxicilin," popsala médiím Yáňezová. Toto antibiotikum je podle ní jeden z mála léků dostupných ve venezuelských lékárnách. Novináři podle ní v caracaské univerzitní nemocnici slíbili, že ho za pár dnů vyšetří.

"Nemohl jsem dýchat, myslel jsem, že umřu. A tak jsem obcházel další nemocnice, než jsem se dostal na univerzitní kliniku, kde mě ošetřili v nelidských podmínkách," napsal krátce přes smrtí novinář svému příteli. "Pacienti s covidem a bez covidu tam leží ve stejném pokoji," popsal dál podmínky v caracaských nemocnicích. "Zdravotnictví ve Venezuele kolabuje. Ale jedna věc je o tom dělat reportáž a druhá to zažít na vlastní kůži," uvedl Cerdeňo.

reklama