reklama

Nepříznivé počasí, které postihlo státy USA od severovýchodu až po jih, udeřilo v době, kdy Američané oslavovali anglosaský svátek Halloween. Na newyorském předměstí New Rochelle zranil padající strom devítiletou dívku, další člověk utrpěl zranění v Pensylvánii při řádění tornáda. To s rychlostí větru až 220 kilometrů v hodině zasáhlo předměstí Filadelfie, oznámila americká Národní meteorologická služba (NWS). Zničeny byly dvě desítky domů.

V Pensylvánii ještě dnes v poledne (večer SEČ) bylo přes 120.000 domovů a firem bez proudu. Na západě tohoto státu USA bouře způsobila záplavy a sesuvy půdy, uzavřena tak musela být řada silnic.

Vichr vyvracel a lámy stromy rovněž ve státech Tennessee a v Jižní i Severní Karolíně. V Tennessee dopadl strom na dodávku, ve které byl těžce zraněn muž, později zraněním podlehl. Zraněni byli v těchto státech i další lidé.

Silný vítr ve státě New Jersey vyvracel stromy a poškodil elektrickou rozvodnou síť, bez elektřiny skončilo přes 13.000 zákazníků. V sousedním státě New York byly výpadky o řád větší, po noční bouřce s větrem o rychlosti až 110 kilometrů v hodině bylo dopoledne místního času (odpoledne SEČ) bez proudu přes 242.000 odběratelů.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo uvedl, že kvůli záplavám muselo být evakuováno několik stovek lidí. V některých oblastech napršelo až 13 centimetrů, což vedlo ke zvýšení hladiny místních toků. To je příklad obce Dolgeville v centru státu New York, kde policie zachraňovala obyvatele ze zatopených domů s pomocí člunů.

Desítky tisíc lidí skončily bez proudu také ve Vermontu, New Hampshire a v Maine. Nejvíce postižené bylo Maine se 120.000 odběrateli bez proudu, Vermont s více než 54.000 a v New Hampshire s asi 16.000 přerušeními dodávky. Úřady v Maine varovaly obyvatele, že na mnoha místech nejpíš nepůjde elektřina ani o víkendu.

Stejnou oblast bouře zasáhla také před dvěma týdny, kdy byly bez proudu statisíce lidí. V Maine to tehdy bylo přes 200.000 domácností.

reklama