Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Většina Američanů věří, že Čína využívá TikTok k formování veřejného mínění

TikTok
TikTok
Foto: Pixabay

Podle průzkumu agentury Reuters/Ipsos věří většina Američanů, že Čína využívá sociální síť TikTok k formování veřejného mínění v USA. 

Průzkum probíhal během schvalování zákona, který vyžaduje od TikToku, aby přerušil své vazby s čínskou mateřskou společností ByteDance do 270 dnů od podpisu zákona, jinak mu hrozí zákaz.

Zhruba 58 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že čínská vláda využívá TikTok k "ovlivňování amerického veřejného mínění". Toto tvrzení podpořilo více republikánů než demokratů. Asi 13 procent dotázaných s tímto nesouhlasilo a zbytek nebyl jistý nebo neodpověděl.

46 procent respondentů souhlasilo s tvrzením, že Čína používá aplikaci k "špehování každodenního života Ameriky". Čínská vláda však tato obvinění popřela.

Podle průzkumu 50 procent Američanů podporuje zákaz aplikace, 32 procent se stavělo proti, a zbytek neměl stanovisko nebo se nevyjádřil. Průzkum se zaměřil pouze na dospělé Američany, což nezahrnuje názory lidí do 18 let, kteří tvoří významnou část uživatelů TikToku ve Spojených státech. Průzkum proběhl online na vzorku 1022 lidí po celých USA.

TikTok tvrdí, že investoval více než 1,5 miliardy dolarů na zvýšení bezpečnosti osobních údajů asi 170 milionů uživatelů aplikace v USA a nebude tyto údaje sdílet s čínskou vládou. Představitelé TikToku před Kongresem potvrdili, že nepropagují ani neodstraňují obsah na žádost čínské vlády.

TikTok se chystá napadnout zákaz u Nejvyššího soudu s odvoláním na porušení svobody projevu zakotvené v prvním dodatku Ústavy USA. Soudce ve státě Montana v listopadu zablokoval zákaz TikToku kvůli obavám z porušení svobody slova. 

TikTok je sociální médium a mobilní aplikace, která umožňuje uživatelům vytvářet a sdílet krátká videa. Uživatelé mohou nahrávat videa o délce od několika sekund do jedné minuty, která často obsahují hudbu, tance, komedii nebo různé vtipné momenty.

TikTok je známý svou interaktivní a zábavnou platformou, která umožňuje uživatelům sledovat, tvořit a sdílet obsah s celosvětovou komunitou. Je oblíbený zejména mezi mladými lidmi a stal se jednou z nejrychleji rostoucích sociálních sítí na světě. 

Témata:  USA TikTok

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy