Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Západní mocnosti vyzvaly Írán, aby změnil kurz v jednáních o jaderném programu

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Spojené státy, Německo, Francie a Británie dnes vyzvaly Írán, aby při jednáních o svém jaderném programu změnil kurz. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Šéfové těchto zemí se k jednání o Íránu sešli na okraj summitu G20 v Římě.

Teherán by podle nich měl využít šance na možný návrat Spojených států k dohodě z roku 2015, a vyhnout se tak "nebezpečné eskalaci".

"To bude možné jedině tehdy, když Írán změní směr," uvedli představitelé USA a trojice evropských zemí. "Naléháme na (íránského) prezidenta (Ebrahíma) Raísího, aby využil této příležitosti a jednal v dobrém úmyslu, aby rozhovory mohly rychle dospět k výsledku. Je to jediný bezpečný způsob, jak předejít nebezpečné eskalaci, která by nebyla v zájmu žádné země," uvedli státníci.

Letos v dubnu Írán a šestice světových velmocí zahájily jednání o tom, jak zachránit dohodu z roku 2015, označovanou jako JCPOA.

Írán jejím podpisem s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem získal zrušení mezinárodních sankcí, ale měl ztlumit své jaderné aktivity. Spojené státy od dohody před třemi lety odstoupily a obnovily své protiíránské sankce. Írán dohodu JCPOA nedodržuje od roku 2019.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje z americké administrativy napsala, že dnešní schůzka se uskutečnila z iniciativy německé kancléřky Angely Merkelové.

Témata:  Írán jaderná dohoda s Íránem

Související

Aktuálně se děje

4. října 2025 23:45

Politico: Vítězství populistického Babiše představuje pro Evropskou unii problémy

Pravicový populista Andrej Babiš a jeho hnutí ANO zvítězili v klíčových českých parlamentních volbách. Podle předběžných výsledků, kdy bylo sečteno přes 98 procent okrsků, získalo ANO rozhodující náskok s 35 procenty hlasů. Tento výsledek představuje pro Evropskou unii nové potenciální problémy, píše server Politico. Babiš totiž slibuje ukončit iniciativu pro dodávky munice na Ukrajinu, zpochybnit plány NATO na zvýšení vojenských výdajů a postavit se Evropské komisi kvůli Green Dealu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy