Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj srovnal válku na Ukrajině s holokaustem, Bennett nesouhlasí

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: X/Volodymyr Zelenskyj

V rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou se podařilo pokročit, avšak stále mezi nimi panují značné neshody. Řekl to dnes izraelský premiér Naftali Bennett, když reagoval na nedělní projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k izraelským poslancům. Bennett řekl, že nesouhlasí s přirovnáním ruské invaze na Ukrajinu k holokaustu, ale že také chápe, v jak těžké situaci Zelenskyj je.

"Myslím si, že holokaust nelze přirovnat k ničemu jinému. Bylo to jedinečné dění v lidských dějinách, metodické a masové vyhlazení národa v plynových komorách. Nechtěl bych ale být v jeho (Zelenského) situaci. Jeho národ čelí velmi obtížné válce, stovkám mrtvých a milionům přesunutých," řekl Bennett na konferenci pořádané zpravodajským serverem Ynet.

K rusko-ukrajinským jednáním řekl, že se Izrael bude spolu s dalšími zeměmi snažit válku ukončit. "Je k tomu ale daleko, protože stále existují sporné otázky, některé z nich naprosto zásadní. Nedávno se podařilo pokročit, ale rozdíly jsou pořád velké," pokračoval Bennett.

"Rusové původně požadovali Zelenského sesazení a odzbrojení ukrajinské armády. O tom se už nejedná. Základní ukrajinský požadavek bylo přijetí do NATO, a to už bylo také z jednání odstraněno, takže se dá říci, že se podařilo pokročit," sdělil premiér, jehož Financial Times minulý týden označil za hlavního prostředníka rozhovorů. Izrael má dobré vztahy jak s Ruskem, tak s Ukrajinou.

Bennett dnes řekl, že se zaměřuje na praktickou stránku pomoci Ukrajině. "Od první chvíle jsme posílali letadla s tunami zdravotnického materiálu a léky. Pomáháme v mnoha ohledech včetně prostřednictví v rozhovorech. Do Izraele už dorazilo 15.000 Ukrajinců. Někteří sem imigrují, další zůstanou, dokud válka neskončí. Nemáme se zač stydět a měli bychom být velmi hrdí," sdělil Bennett.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Naftali Bennett

Související

Aktuálně se děje

2. prosince 2025 19:22

Nový impuls pro českou StarDance. Slováci už přání fanoušků vyslyšeli

Česká StarDance by mohla opět následovat příklad své slovenské obdoby, kterou je show Let's Dance. Na Kavčích horách už od Markízy převzali myšlenku turné po městech, které v Česku proběhlo poprvé na podzim. Na Slovensku už teď mají připravenou další novinku. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy