Zelenského virtuální vystoupení v Kongresu navazuje na jeho projevy k britskému a polskému parlamentu z minulého týdne. Agentura AFP připomíná, že 5. března se ukrajinský prezident prostřednictvím videokonference spojil s více než stovkou amerických kongresmanů a senátorů, pravidelně si také volá s americkým prezidentem Joem Bidenem.

"Zatímco na Ukrajině dál zuří válka, s velkým respektem a obdivem k ukrajinskému lidu zveme všechny členy Sněmovny a Senátu, aby se zúčastnili virtuálního projevu ke Kongresu Spojených států v podání prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského," uvedli Pelosiová a Schumer. Akce se budou moci účastnit pouze zákonodárci, podle informací reportéra webu Punchbowl News, který se specializuje na zpravodajství o Kongresu, ovšem projev budou moci sledovat i média.

Pelosiová se Schumerem ve společném prohlášení uvádějí, že Spojené státy jsou ohromeny odvahou Ukrajinců a jejich odhodláním tváří v tvář "ruské nevyprovokované, kruté a nelegální válce." Kongres minulý týden schválil nový státní rozpočet zahrnující i 13,6 miliard dolarů (asi 310 miliard Kč) na humanitární, vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a spojencům USA v Evropě. Návrh podpořili demokraté i republikáni.

Lze očekávat, že prezident Zelenskyj bude podobně jako při vystoupení v britském parlamentu volat po pokračování vojenské i finanční pomoci Ukrajině či po dalším zpřísňování protiruských sankcí. USA dosud podobně jako Evropská unie uvalily sankce na ruské banky včetně té centrální a omezily obchod s Ruskem, na rozdíl od EU také zakázaly dovoz ruských fosilních paliv, na nichž Washington zdaleka není tak závislý.