Zelenskyj na začátku svého vystoupení vzpomenul na události pražského jara a jejich násilné potlačení armádami Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968. Nedostatečná reakce Západu podle něj tehdy promarnila šanci na osvobození zemí sovětského bloku a stála na počátku iluze, že svoboda může být potlačena tanky. "Tato iluze je podstatou invaze Ruska na Ukrajinu. Nyní stojíme před další historickou výzvou, musíme zničit tuto iluzi," řekl prezident.

Dodal, že Ukrajina ve svém boji za svobodu nadále potřebuje podporu, a to v podobě zbraní, munice, peněz a také dalšího tlaku na Rusko. Západ by podle něj měl znemožnit ruským bankám přístup ke globálnímu finančnímu systému a uvalit blokační sankce na ruskou energetiku, ať už v oblasti jádra nebo plynu. "Musíme udělat, co je možné, abychom Rusku znemožnili vydělávat peníze prodejem svých energetických zdrojů," řekl.

Ukrajina podle něj může Evropě dodávat elektřinu a tím napomoci čelit energetické krizi. Prezident dále řekl, že by měl vzniknout zvláštní mezinárodní soudní tribunál pro viníky útoku na Ukrajinu a pachatele válečných zločinů, které se tam dějí na civilním obyvatelstvu. "Teror proti lidem v okupovaných územích je na úrovni, kterou Evropa neviděla od druhé světové války," uvedl. Doplnil, že v Evropě by také neměla dostávat prostor ruská média, která pouze šíří propagandu.

Bez podpory svobodného světa se Ukrajina ve svém boji neobejde, ale nakonec zvítězí, věří prezident. "Nemám žádné pochyby o tom, že svůj boj za svobodu vyhrajeme," řekl.

Kuleba: EU musí zaujmout silný postoj vůči ruské agresi

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval Evropskou unii k zaujetí silného postoje vůči ruské agresi. Pozastavení dohody o zjednodušeném vydávání víz by považoval za polovičaté opatření. Řekl to dnes novinářům poté, co se zúčastnil oběda na okraj neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí EU.

Šéfové diplomacií se dnes shodli na pozastavení dohody usnadňující vydávání víz ruským turistům. Shodu tedy ministři nenašli na plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům, což požadovaly mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země.

Podle Kuleby by měli mít ruští občané možnost vstoupit za hranice Evropské unie pouze ze dvou důvodů - humanitárních a politických. Zmínil ochránce lidských práv, disidenty či novináře.

Nedává smysl, aby si Rusové podporující prezidenta Vladimira Putina oblékli triko s písmenem Z, tedy symbolem moskevských sil bojujících na Ukrajině, a jeli nakupovat do Paříže, Berlína či jinam, míní ministr. Je to podle něj i otázka jakési sebeúcty Evropanů, aby nedovolili Rusům se jim vysmívat a zneužívat je.

Rusové podle šéfa ukrajinské diplomacie nerozumějí jednoduchému principu. "Když nerespektujete hranice sousedů, nerespektujete Evropu, zůstaňte doma a užívejte si Rusko. Myslím, že to je férová dohoda," řekl Kuleba.

Ukrajina podle něj nemůže nadále akceptovat polovičatá opatření. Je nutné být principiální, neústupný a dělat silná rozhodnutí, míní. "Kdybych si musel vybrat mezi polovičatým a žádným opatřením, vyberu si žádné a s tím pokračování v diskusi, dokud není nalezeno silné řešení," dodal Kuleba.

Ministr apeloval na přijetí dalších evropských sankcí proti Rusku. Zmínil odpojení všech ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, energetické embargo či finanční postihy. Důležité jsou podle Kuleby také další dodávky zbraní pro Ukrajiínu.