Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřela legenda F1: Eddie Jordan (†65) prohrál boj s těžkou nemocí

Eddie Jordan
Eddie Jordan
Foto: Wikimedia Commons

Eddie Jordan, irský podnikatel a bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém a těžkém boji se zákeřnou nemocí.
 
 

Eddie Jordan, irský bývalý majitel týmu Formule 1 a televizní komentátor, zemřel ve čtvrtek ráno ve věku 76 let po dlouhém boji s agresivní rakovinou prostaty, informuje BBC. Jeho rodina v prohlášení uvedla: „S hlubokým zármutkem oznamujeme smrt Eddieho Jordana OBE, bývalého majitele týmu F1, televizního komentátora a podnikatele. Zemřel klidně v přítomnosti rodiny v Kapském Městě 20. března 2025.“

Jordan, známý svým bouřlivým a nezaměnitelným charakterem, se stal výjimečným a nezávislým vlastníkem týmu, který odstartoval svou éru v roce 1991. Během 15 let existence týmu Jordan F1 se jim podařilo vyhrát čtyři velké ceny a v roce 1999 se krátce ucházeli o titul mistra světa, než přišly těžší časy, které vedly k prodeji týmu v roce 2005.

Později se Jordan stal oblíbeným televizním komentátorem, nejprve pro BBC Sport a následně pro Channel 4, kde jeho otevřené názory doplňovaly schopnost přinášet důležité novinky. V prohlášení jeho rodiny se také uvádí: „Eddie pracoval až do posledního okamžiku, když na Den svatého Patrika hovořil o svých plánech pro klub London Irish Rugby, jehož patronem se stal.“

Jordan se svým týmem a osobností, která byla proslulá svojí rock'n'rollovou image, přinesl do světa F1 novou energii a zábavu. „Eddie a tým Jordan Grand Prix byli známí svou dynamickou a zábavnou povahou, což F1 velmi obohatilo. Mnozí úspěšní jezdci F1, včetně Michaela Schumachera a Damona Hilla, začínali svou kariéru právě u něj,“ uvedla jeho rodina. „Eddie přinesl do všeho, co dělal, spoustu charismatu a irské šarmu. Jeho přítomnost bude velmi chybět.“

Jordan se proslavil nejen svou extravagantní životní filozofií, ale i přátelskými vztahy se showbyznysem, a hrál také na bicí v kapele Eddie & The Robbers. V roce 1991 dal Schumacherovi příležitost debutovat ve Formuli 1 na Velké ceně Belgie, než ho následně tým Benetton získal pro následující závod v Itálii. Po několika těžkých letech spojených s hledáním financí, podepsal v roce 1996 významnou sponzorskou dohodu s tabákovou značkou Benson & Hedges, což týmu pomohlo stát se konkurenceschopným.

Jeho poslední vítězství přišlo v roce 2003 na Velké ceně Brazílie, kdy Giancarlo Fisichella vyhrál závod po chaotických deštích, přičemž původně vítězství získal Kimi Räikkönen. Tým byl v roce 2005 prodán ruskému-kanadskému podnikateli Alexu Shnaiderovi, stal se Midland Racing a postupně se transformoval na Force India, Racing Point a dnes je známý jako Aston Martin.

Poslední velkou aktivitou Jordana v F1 bylo zprostředkování dohody pro legendu designu Adriana Neweyho, aby se připojil k Aston Martinu. Jordan a Newey se stali přáteli a Jordan působil jako jeho manažer během jednání s několika týmy po jeho rozhodnutí opustit Red Bull.

Témata:  Eddie Jordan

Související

Aktuálně se děje

5. května 2025 10:57

OBRAZEM: Zachránili jste Evropu před Ruskem, řekla Zelenskému Pekarová Adamová

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy