doprava

Autonehoda

NKÚ vnímá zvýšení bezpečnosti na silnicích. Obětí nehod je ale stále příliš mnoho

Domov

Bezpečnost na silnicích za posledních 11 let stoupla, avšak počet obětí dopravních nehod zůstává vysoký, a to navzdory snahám plnit strategický cíl. Podle kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) byl například v roce 2020 stanovený počet obětí dopravních nehod na maximálně 333 osob, ale skutečný počet obětí na silnicích byl 460. Tato zjištění jsou výsledkem kontroly NKÚ. Aktuální vývoj také nepřispívá k plnění tohoto cíle, jak uvedli kontroloři.

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Domov

D1 a D2 hlásí dopravní komplikace kvůli nehodám

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Martin Kupka

Kupka: Česko je připraveno pokračovat v dopravní pomoci Ukrajině

Domov

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.

Dálnice v zimě

Domov

Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa blokovaly kamiony na náledí

Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9:00. Cesta byla neprůjezdná kvůli sněhu a kluzké vozovce. Policisté v Ústeckém kraji od šesté hodiny ranní řešili tři desítky nehody. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Martin Kupka (ODS)

Kupka označuje normu Euro 7 za pro Česko nepřijatelnou. Chce o ní jednat

Domov

Pro Českou republiku je navrhovaná emisní norma Euro 7 v současné podobě nepřijatelná. Znamenala by ohrožení výroby osobních i nákladních aut a autobusů, snížení dostupnosti nových aut a jejich zdražení. Dopady na snižování emisí jsou přitom spíše sporné. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) proto chce v pátek v Bruselu jednat o změnách normy s v Bruselu s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Ilustrační foto

Německo jako první v Evropě pustilo do provozu dálkově ovládané auto

Svět

Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v Evropě vozidlo bez řidiče uvnitř. Firma nabízí tzv. teledriving, což znamená, že vůz je dálkově ovládán lidmi z řídících stanic vzdálených několik kilometrů. Je to mezikrok k plné autonomii, uvedla agentura Bloomberg.

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Počasí: Sníh a vítr odřízly tisíce domácností od proudu, padají stromy, doprava místy stojí

Domov

Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily provoz na několika železničních tratích, problémy byly například i na dálnici D10. Bez proudu jsou tisíce domácností, nejvíce ve středních Čechách. Výstraha před silným větrem platí na většině území ČR do soboty. Vedle větru působí problémy na některých místech také sníh. Pod jeho tíhou se lámou stromy, tvořit se mohou sněhové jazyky, v horách i závěje.

Dálnice D1 v zimě

Domov

Sněhové přeháňky a vítr komplikují dopravu na některých místech v ČR i dnes

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

Ilustrační fotografie.

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy Kč, meziročně o 4,6 pct více

Domov

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

Ilustrační fotografie.

Sníh v Česku zkomplikoval dopravu, staly se i smrtelné nehody

Domov

V Česku napadlo v noci na dnešek místy až 20 centimetrů sněhu. Přibylo kvůli tomu nehod a hromadná doprava nabírala zpoždění. Na pražském okruhu se brzy ráno stala i smrtelná nehoda. Další člověk zemřel dopoledne na Trutnovsku, kde spadl na osobní auto strom. Zda na tom mělo podíl sněžení, hasiči a záchranáři zatím neuvedli. Silničáři kvůli počasí v poledne preventivně uzavřeli pro nákladní auta silnici do Harrachova a dále na hraniční přechod s Polskem.

Zima, ilustrační fotografie

V Česku první letošní sníh místy omezil dopravu, většinou jsou ale cesty sjízdné

Domov

Ve většině Česka v noci na dnešek a ráno padal první letošní sníh, místy omezil silniční i železniční dopravu. Vlaky i autobusy nabraly zpoždění a staly se také dopravní nehody. Čtyři lidé se zranili při srážce kamionu s vlakem na Písecku, když se kamion kvůli sněhu nestihl dostat včas z přejezdu. Většinou ale byly cesty po ránu podle informací silničářů s opatrností sjízdné a také na železnici už problémů kvůli sněhu ráno ubývalo. Na Pardubicku a Rychnovsku počasí způsobilo problémy v dodávkách proudu.

Silnice v zimě, ilustrační fotografie.

Domov

Řidiče na některých místech ČR trápila ledovka, situace dnes byla klidnější

Řidiče na některých místech ČR dnes ráno opět trápila ledovka a sníh, proti předchozím dnům byla ale situace klidnější. Největší problémy hlásil Ústecký kraj, dopoledne tam ale ledovka na většině míst roztála. Silničáři proto postupně otevírají silnice, které byly ráno nesjízdné. Podle meteorologů budou dnes nejvyšší teploty až devět stupňů Celsia. Taje tak sníh, který minulý týden napadl.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Dopravu ztížila ledovka, mnohé spoje měly zpoždění, práce přibylo i záchranářům

Domov

Dopravu na některých místech České republiky dnes zkomplikovala ledovka a sníh. Policisté evidovali zvýšené množství nehod, hromadná doprava měla zpoždění, některé spoje vůbec nevyjely. Problémy kvůli ledu byly i na železnici. V průběhu dne se situace uklidnila a většina silnic byla po poledni s velkou opatrností sjízdná. Některé ale mohou být dál zledovatělé nebo uzavřené.

Ilustrační foto

Sníh zkomplikoval dopravu na silnicích i železnici, D1 zablokovaly kamiony

Domov

Sněžení dnes od rána komplikovalo dopravu na řadě míst republiky, zejména na východě země. Provoz na silnicích především na Vysočině a Moravě brzdily ráno nehody a kamiony uvízlé v kopcích. Některé silnice byly pro kamiony uzavřené. Dálnice D1 spojující Prahu a Brno byla na několika místech zablokovaná, tvořily se tam mnohakilometrové kolony. Hromadná doprava se potýkala s problémy v Brně, Ostravě či okolí Prahy. Některé vlaky zastavily pády stromů na trakční vedení či koleje, a to včetně hlavního železničního koridoru na Slovensko mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou. Vlaky nabíraly zpoždění.

Zima, ilustrační fotografie

Domov

Silnice jsou po středečním sněžení opatrně sjízdné, v noci se čeká další sníh

Silnice v Česku jsou po středečním večerním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní silniční tahy a dálnice jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré, na horách zpravidla leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. I když silničáři zaznamenali od večera stovky výjezdů, řidiči by měli být opatrní i na hlavních tazích. Náledí bylo hlášeno například na dálnicích D1 a D11.

Ilustrační foto

Zimní počasí opět komplikuje provoz na silnicích, dálnice D5 stojí

Domov

Sněžení dnes na řadě míst v zemi zkomplikovalo provoz na silnicích, a to včetně hlavních dálničních tahů. Některé komunikace museli policisté uzavřít pro kamiony. Ve středních Čechách, v Praze, Liberci a dalších městech měla problémy hromadná doprava. Na všech příjezdech do hlavního města se od rána tvořily dlouhé kolony, odpoledne se ale situace zklidnila.

Zima, ilustrační fotografie

Kamiony mají kvůli sněžení místy potíže, autobusy ve středních Čechách zpoždění

Domov

Po nočním sněžení leží na řadě silnic v zemi sníh. Ve středních Čechách sněžení výrazně zkomplikovalo hromadnou dopravu. Cestující musejí počítat se zpožděním téměř na všech linkách Pražské integrované dopravy. Výraznější komplikace jsou v oblastech Vlašimi, Poděbrad a Kokořínu. Středočeští silničáři poslali za uplynulých 24 hodin do terénu 151 vozů zimní údržby ve všech čtyřech oblastech kraje.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy