energetika

Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad vydal nové cenové rozhodnutí

Domov

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Energetický regulační úřad

Domov

Energetický regulační úřad rozhodl o výši regulované složky pro příští rok

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU poskytne prostředky na modernizaci energetických sítí

Svět

Evropská komise plánuje dát přes 580 miliard eur (více než 14 bilionů korun) na opravu a modernizaci energetických sítí v členských zemí EU. Ty by následně měly být schopné pojmout předpokládaný příliv elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na plán upozornila agentura Reuters.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci se musí podle Zelenského připravit na útoky na energetiku

Svět

Ukrajina musí být připravena na možnost, že ruská armáda v zimním období opět začne se systematickými dronovými nebo raketovými útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Ve svém videoproslovu to v neděli večer prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Energetika, ilustrační fotografie

Někteří Češi platí za energie i o více než 100 procent více než dříve

Domov

Většina Čechů si podle průzkumu společnosti Resideo na středoevropském trhu během minulé topné sezóny připlatila 20 až 60 procent za energie, šlo o 68 procent lidí. Kolem 15 procent respondentů platilo až o 100 procent více než dříve. Česko se tak řadilo k zemím s největším nárůstem cen za energie v Evropě.

Energetický regulační úřad

Domov

ERÚ nehodlá zásadně měnit návrh na růst regulované složky energií

Návrh na růst regulované složky energií pro příští rok pravděpodobně zůstane téměř nezměněn, ačkoli jsou možné nepatrné úpravy. Podle předsedy Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislava Trávníčka by se ceny elektřiny pro většinu domácností mohly zvýšit nejvýše o několik procent.

Zbyněk Stanjura /ODS/

Cena elektřiny pro podniky příští rok klesne, tvrdí Stanjura

Byznys

Cena elektřiny pro energeticky náročné podniky v příštím roce by i přes navrhované zvýšení regulované složky, jak navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ), měla klesnout. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to sdělil deníku Hospodářské noviny (HN).

ČEZ, ilustrační fotografie.

ČEZ oznámil zlevnění energií, nastane v lednu 2024

Domov

ČEZ představil nové ceníky, které počítají s dalším zlevněním energií. Od ledna 2024 se téměř dvěma milionům zákazníků z řad domácností sníží nefixované ceny elektřiny a plynu. Lidé mají ušetřit stovky korun oproti současnému cenovému stropu.

Energetika, ilustrační fotografie.

Průměrným domácnostem stouply ceny energií o 61 procent za dva roky

Domov

Průměrná česká domácnost čelila mezi červnem 2021 a 2023 nárůstu cen energií ve výši 61,5 procenta. Nejvíce zasaženou skupinou byli penzisté a také neúplné či nízkopříjmové rodiny. Nejvyšší absolutní ztrátě disponibilního příjmu čelili vlastníci domů. Při zohlednění čistého příjmu různých socio-ekonomických skupin průměrná domácnost ztratila 5,6 % svého čistého příjmu.

Ilustrační fotografie.

Karlovarský kraj postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny

Domov

Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla porucha na rozvodně, odstraněním závady se zabývali techničtí pracovníci dodavatelů energií. V permanenci byly také složky integrovaného záchranného systému, především hasiči.

Jozef Síkela

Domov

Síkela chce, aby dodavatelé energií zveřejňovali skutečné ceny

Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

Energetika, ilustrační fotografie

V Česku zdražovaly energie oproti zbytku EU nejvíce

Byznys

V rámci Evropské unie rostly ceny energií ve druhém pololetí loňského roku nejvíce v Česku a Rumunsku, vyplývá z dat Evropského statistického úřadu Eurostat. Plyn ze všech členských zemí nejvíce zdražil v tuzemsku.

Ilustrační foto

Ukrajina obnoví vývoz elektrické energie

Svět

Ministerstvo energetiky Ukrajiny oznámilo, že země je připravena po zhruba půlroční pauze způsobené ruskými útoky na energetickou infrastrukturu obnovit vývoz přebytečné elektrické energie do zahraničí. Podle britského ministerstva obrany vzdušné údery Ruska velmi pravděpodobně selhaly.

Ilustrační foto

Svět

Unijní země podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídry EU čeká debata o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i cenách energií

Svět

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy