Ukrajina

Petr Pavel

Pavel: Aby mohla Ukrajina vstoupit do NATO, musí skončit válka

Svět

Na washingtonský summit NATO zavítal také český prezident Petr Pavel. V jeho průběhu ve středu poskytl rozhovor americké veřejnoprávní stanici PBS.  Zdůraznil, že aby mohla Ukrajina vstoupit do aliance, musí skončit válka. „Vyvolávat očekávání, že se Ukrajina může stát členem NATO na tomto summitu, je samozřejmě nereálné,“ řekl.

Robert Fico

Členství Ukrajiny v NATO je zárukou třetí světové války, varuje Fico

Svět

Slovenský premiér Robert Fico známý svou podporou Moskvy vydal naléhavé varování poté, co západní aliance prohlásila, že cesta Ukrajiny k členství je „nezvratná“. Členství Ukrajiny v NATO by znamenalo záruku třetí světové války, prohlásil dnes. Dodal, že poslanci jeho strany ve slovenském parlamentu nepodpoří vstup Kyjeva do Aliance.

Jens Stoltenberg

Stoltenberg považuje NATO za jedinečné uskupení. S odchodem USA z aliance nepočítá

Svět

Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil lídrům členských zemí na washingtonském summitu, že aliance je jedinečným uskupením v rámci celého světa. Stoltenberg očekává, že na akci dojde ke schválení další pomoci Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Vyjádřil se také k pozici USA v rámci bloku. 

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj přijel do Polska podepsat bezpečnostní pakt

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí přijel do sousedního Polska, aby se setkal s tamním protějškem Andrzejem Dudou a polským premiérem Donaldem Tuskem. Hlavním účelem návštěvy je podpis bezpečnostní dohody mezi oběma zeměmi, ke kterému došlo v odpoledních hodinách. Informoval o tom server Wiadomości. 

NATO

NATO pošle do Kyjeva zvláštního vyslance

Svět

Členské státy NATO se rozhodly vyslat zvláštního vyslance do Kyjeva, aby koordinoval politickou a praktickou podporu aliance v době, kdy se Ukrajina nadále brání ruské invazi. Uvedl to server Wall Street Journal.

Vladimir Putin

Putin chce podle Reuters příměří s podmínkami. Ukrajina reagovala

Svět

Ruský prezident Vladimir Putin je ochoten zastavit boje na Ukrajině, pokud Kyjev se svými spojenci přistoupí na zachování hranic podle současné válečné fronty, uvedly ruské zdroje agentury Reuters. Ukrajina reagovala slovy, že Putinovi jde pouze o narušení blížícího se mírového summitu. 

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.