válka na Ukrajině

Ukrajinská armáda

Ukrajina bude motivovat vojáky k ničení ruské techniky

Svět

Ukrajinští vojáci, kteří zničí ruskou bojovou techniku, budou odměněni dalšími dny dovolené. Tento týden to schválila vláda. Čím hodnotnější techniku vojáci zneškodní, tím více volna získají, uvádí web ukrajinské televize Kanal 24.

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda tvrdí, že obsadila osvobozenou vesnici Kliščijivka

Svět

Ruská armáda ve středu oznámila, že obsadila vesnici Kliščijivka, která se nachází na východě Ukrajiny v Doněcké oblasti nedaleko města Bachmut. Jde o jednu z mála vesnic na východní frontě, kterou ukrajinské síly dobyly během loňské protiofenzívy. Uvedla to agentura AFP.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Svět

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)

Zelenskyj nešetří Západ. Zmínil strach z porážky Ruska na Ukrajině

Svět

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

Ukrajinská armáda

Svět

Rusko údajně zneškodnilo přes sto ukrajinských dronů

Více než 100 bezpilotních letadel zneškodnily ruské systémy protivzdušné obrany v noci na pátek nad oblastmi na východě a jihovýchodě Ruska, nad Černým mořem i anektovaným poloostrovem Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje agentura AFP.

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Domov

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Aktuálně se děje

22. května 2024 11:04

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy