Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vedení OKD chce zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné. Co bude dál?

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Karviná - Vedení OKD chce podle odborářů co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Předseda Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských pracovníků OKD Jiří Zátopek řekl České televizi a MF DNES, že se odboráři dozvěděli, že těžba v dole skončí nejpozději ke 31. lednu 2017 a že OKD zrušilo sociální program. OKD je od května v úpadku. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že věřitelský výbor zatím o ničem nerozhodl.

Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička uvedl v prohlášení, že rozhodnutí zrušit sociální program vyvolá u zaměstnanců vlnu protestů, které mohou vyvrcholit až konkurzem společnosti, jíž věřitelé v srpnu povolili reorganizaci. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD.

Ztrátový důl táhne dolů celou firmu. O jeho zavření hovořilo OKD poprvé už v roce 2013, poté se ale dohodlo se státem na prodloužení těžby. Letos v březnu výkonný ředitel OKD Antonín Klimša sdělil ve firemních novinách Horník, že společnost chce těžbu v dole ukončit na konci roku. V květnu OKD podala sama na sebe insolvenční návrh a soud firmu poslal do úpadku. S uzavřením dolu na přelomu roku počítal i výhled restrukturalizačního plánu ve zprávě o situaci OKD, která byla v srpnu jedním z podkladů vlády při rozhodování o půjčce 700 milionů korun. Právě nedostatek financí na odstupné je zřejmě jedním z důvodů, proč firma útlum Dolu Paskov dosud nevyhlásila.

"Lidi jsou rozladění, nahněvaní, rozzlobení z toho, jak s námi OKD jedná," řekl médiím Zátopek. Vedení podle něj řeklo odborářům, že nemá ani na tříměsíční odchodné. "Minulý čtvrtek jsme se dozvěděli, že je všechno špatně, že končíme ke konci roku, maximálně k 31. lednu. S tím, že nedostaneme vůbec nic. Žádné odstupné podle kolektivní smlouvy. Od té chce vedení OKD také odstoupit," řekl Zátopek MF DNES.

Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Rytikov & Utěšený Legal řekl listu, že vypovězení kolektivní smlouvy je za určitých podmínek možné. Důvodem podle něj může být i insolvenční řízení.

Společnost OKD se dostala do existenčních potíží vinou klesajících cen uhlí a předluženosti. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, tedy do 9. prosince. Je ale možné, že požádá o prodloužení této lhůty. V podniku nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12.000 lidí.

Témata:  OKD Důl Paskov

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 16:17

Dara Rolins odhalila, kdy si dcera oficiálně změní příjmení

Velkým tématem posledních dní je změna příjmení, pro kterou se rozhodla dcera Dary Rolins. Právě slavná zpěvačka je osobou, která tento krok vysvětluje. Rozhodující slovo však měl Lauřin otec Matěj Homola. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?