Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud se zabývá miliardovým sporem ČD a Škody kvůli lokomotivám

Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E
Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E
Foto: Škoda Transportation

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 řeší spor o dodávku lokomotiv mezi Českými drahami (ČD) a plzeňskou strojírenskou společností Škoda Transportation. Řeší výsledek arbitráže, na jejímž základě musely zaplatit 1,2 miliardy korun jako doplatek za pozdní dodávku lokomotiv.

ČD v žalobě argumentují tím, že o případu rozhodoval podjatý arbitr. Rozhodčí řízení považují za nespravedlivé. Soud v případu nerozhodl, jednání odročil na neurčito.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 lokomotiv za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013. Škoda se na arbitrážní soud obrátila s požadavkem doplatku kupní ceny, kterou jim dopravce nezaplatil.

Dráhy se naopak dožadovaly zhruba miliardy korun pokuty za pozdní dodávku strojů. Tu Škoda Transportation obhajovala změnou předpisů v průběhu vývoje lokomotiv, kvůli níž bylo nutné rozpracované stroje předělat. Arbitráž skončila ve prospěch strojírenské firmy.

Advokát Českých drah Martin Kramář dnes v žalobě argumentoval, že verdikt rozhodčího soudu byl chybný. Poukazoval na údajné vady v řízení, které vyústily v nespravedlivý proces. Podle žaloby o případu rozhodoval podjatý rozhodce Milan Polák. Žalobce o něm tvrdí, že pracuje pro společnost Ernst&Young, která pracuje pro Škodu Transportation. Její dceřiná firma Ernst&Young Valuation dělala v kauze znalecké posudky, na jejichž základě musely dráhy peníze doplácet.

Advokát v žalobě zmínil také roli právníka Škody Transportation Radka Pokorného, který zastává vrcholnou funkci na rozhodčím soudu. Domnívá se, že mohl rozhodnutí ovlivnit. Média Pokorného často označují za vlivného právníka, který má velmi blízko ke špičkám vládnoucí ČSSD.

Advokát Škody Petr Málek žalobu považuje za zcela nedůvodnou. Projev svého kolegy označil za nepodložené úvahy. Uvedl také, že proslovem směrem k Pokornému mohl porušit etický kodex. "Nevylučuji, že budou podniknuty další právní kroky," řekl Málek.

Témata:  soudy České Dráhy ŠKODA TRANSPORTATION a.s.

Související

Aktuálně se děje

5. června 2026 18:14

Češi před MS zvítězili i podruhé. V USA porazili Guatemalu

Česká fotbalová reprezentace se navnadila na blížící se světový šampionát nejlepším možným způsobem. Ve svém posledním přípravném zápase v New Jersey totiž přehrála Guatemalu 3:1. Svěřenci kouče Miroslava Koubka šli jako první do vedení, když se už po jedenácti minutách hry trefil Schick. Na poločasovou pauzu se sice šlo do kabin za nerozhodného stavu 1:1, ale o vítěznou trefu se postaralo duo slávistických hříšníků Douděra-Chorý, aby jistotu výhry zpečetil svým presinkem při rozehrávce Guatemalců Višinský.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.