Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Katalánské společnosti se kvůli referendu obávají o budoucnost

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Barcelona/Madrid - Firmy se sídlem v Katalánsku jsou "mimořádně znepokojeny" možným vyhlášením nezávislosti, uvedl dnes šéf hlavní španělské organizace zaměstnavatelů.

"Vidíme, že v barcelonských hotelech prudce poklesly rezervace. Bylo by velice znepokojivé, kdyby se tato tendence upevnila," řekl konzervativnímu listu ABC prezident Španělské konfederace podnikatelských organizací (CEOE) Juan Rosell, který se obává o cestovní ruch.

Jde o klíčové odvětví ekonomiky Katalánska. Tuto přední turistickou destinaci loni navštívilo 18 milionů turistů, což byla čtvrtina z celkového počtu návštěvníků Španělska.

"Turisté vidí konflikty a demonstrace v ulicích a to se jim nelíbí," říká Juan Rosell.

"Čím je podnik menší, tím větší má v Katalánsku problémy (...) Přímo jsem telefonoval i dostal nepřímé informace od nezávislých podnikatelů, kteří se velmi obávají tlaku a demonstrací v ulicích," řekl bez dalších podrobností.

Katalánská vláda vedená Carlesem Puigdemontem i přes soudní zákaz uspořádala 1. října referendum o nezávislosti, provázené střety pořádkových sil a demonstrantů, bránících uzavření volebních místností.

Témata:  Španělsko Katalánsko firmy

Související

Aktuálně se děje

27. července 2026 10:02

Oasis míří s koncerty do kin. V září se dočkáme i v Česku

Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.