Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký trh práce slábne. Je nejhorší za sedm let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

New York - Situace amerického trhu práce byla v květnu nejhorší za sedm let.

Vyplývá to z měsíčního výpočtu indexu pracovního trhu, který dnes zveřejnila centrální banka USA (Fed). Údaje přicházejí po páteční statistické zprávě, která ukázala, že minulý měsíc se v americké ekonomice prudce snížila tvorba nových pracovních míst.

Index Fedu klesl v květnu sedmý měsíc za sebou a jeho hodnota se snížila na -4,8 bodu z dubnové úrovně -3,4 bodu. Sestoupila tak nejníže od května 2009.

Američtí zaměstnavatelé v květnu vytvořili jen asi 38.000 míst, což bylo nejméně za posledních téměř šest let. Podle ekonomů to ukázalo, že největší světová ekonomika zůstává i na jaře slabá. Vrhlo to také nové pochybnosti na to, zda Fed bude v nejbližších měsících ochoten přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, jak jeho činitelé minulý měsíc naznačovali.

Témata:  USA ekonomika Fed

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 16:51

Tohle knihkupci přehnali? Radka Třeštíková zastavila vydání své nové knihy

Vydání nové knihy autorky Radky Třeštíkové s názvem Někdo to udělat musel se nečekaně odkládá. Spisovatelka se rozhodla celý projekt pozastavit v reakci na postup knižních distribucí a e-shopů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Albert

Albert klamal zákazníky. Ústavní soud jeho stížnosti smetl ze stolu

Obchodní řetězec Albert neuspěl u Ústavního soudu se stížností proti pokutám v celkové výši 490 tisíc korun, které mu uložila Česká obchodní inspekce za klamavé uvádění slev. Řetězec se bránil tvrzením, že právní úprava byla nejasná a zákazníci slevovým akcím rozuměli. Soudní senát se soudkyní zpravodajkou Kateřinou Ronovskou však tyto argumenty odmítl.