Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tesla propustí více než 10 % zaměstnanců. Prý kvůli růstu, experti ale varují před čínskou konkurencí

Tesla Motors
Tesla Motors
Foto: Wikimedia Commons

Tesla hodlá celosvětově propustit více než 10 % svých zaměstnanců, uvádí agentura Reuters s odkazem na interní dokumenty společnosti.

Tesla prostřednictvím interního e-mailu oznámila, že propustí více než 10 % svých zaměstnanců po celém světě. Toto rozhodnutí je poměrně neobvyklé i v rámci amerických IT gigantů, kteří občas provádějí takovéto kroky k optimalizaci provozu nebo v reakci na krize.

Výrobce je nucen k těmto opatřením přistoupit na pozadí rostoucí konkurence a klesajících prodejů. Společnosti Elona Muska se tak podle výsledků za první čtvrtletí letošního roku podařilo prodat 386,8 tisíce elektromobilů, což je o 8,5 % méně než o rok dříve. Jde o první čtvrtletní pokles tržeb od roku 2020.

Analytici očekávali prodej Tesly v tomto čtvrtletí asi 457 tisíc vozů. Jak ale společnost vysvětlila, v zimě se potýkala s logistickými problémy kvůli útokům Húthíú na obchodní lodě v Rudém moři a ve Spojených státech si Tesla musela přerušit i přepravy aut v souvislosti s novou verzí modelové řady 3.

„Když připravujeme společnost na další fázi růstu, je důležité, abychom se podívali na každý aspekt provozu společnosti, abychom snížili náklady a zvýšili produktivitu,“ uvedl Elon Musk ve zprávě zaslané zaměstnancům Tesly. "Provedli jsme důkladnou kontrolu organizace a učinili těžké rozhodnutí snížit naši pracovní sílu o více než 10 % po celém světě.“

Některé spekulace z posledních týdnů mluvily o až 20 procentech, nakonec tedy jde o „více než 10 %“. Vzhledem k tomu, že Tesla má 140 tisíc zaměstnanců, půjde o více než 14 tisíc lidí. Někteří z vybraných už přišli o přístup k firemním systémům. 

Mezitím, jak poznamenává The Wall Street Journal, na americkém automobilovém trhu, jednom z hlavních pro Teslu, se pro společnost Elona Muska objevil nepříjemný trend. Spotřebitelé místo masového přechodu na elektromobily v poslední době stále více preferují hybridní vozy. V prvním čtvrtletí roku 2023 se tak rozdíl v počtu prodaných hybridních vozů a elektromobilů snížil na pouhých 16 tisíc, poté ale poptávka po hybridních autech trvale výrazně převyšovala prodeje elektromobilů. V prvním čtvrtletí letošního roku už rozdíl mezi nimi dosáhl 128 tisíc aut.

Plné znění dopisu

V průběhu let jsme se rychle rozrostli o několik továren po celém světě. S tímto rychlým růstem docházelo v některých oblastech ke zdvojení rolí a pracovních míst. Při přípravě společnosti na další fázi růstu je nesmírně důležité, abychom se zaměřili na všechny aspekty s cílem snížit náklady a zvýšit produktivitu.

V rámci tohoto úsilí jsme provedli důkladnou revizi organizace a učinili jsme obtížné rozhodnutí snížit počet zaměstnanců o více než 10 % v celosvětovém měřítku. Není nic, co bych nenáviděl víc, ale takový krok je nutný. Umožní nám to být agilní, inovativní a hladoví po dalším cyklu růstové fáze.

Rád bych poděkoval všem, kteří ze společnosti Tesla odcházejí, za jejich dlouholetou tvrdou práci. Jsem vám hluboce vděčný za vaše četné příspěvky k našemu poslání a přeji vám, aby se vám dařilo.

Těm, kteří zůstávají, bych chtěl předem poděkovat za nelehkou práci, která je před nimi. Vyvíjíme jedny z nejrevolučnějších technologií v oblasti automobilů, energie a umělé inteligence. Zatímco budeme společnost připravovat na další růstovou fázi, vaše odhodlání bude mít obrovský význam pro to, abychom dosáhli cílů.

Děkuji, Elon

Témata:  Tesla Motors Elon Musk

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy