reklama

Panevropský index STOXX 600 asi půl hodiny po zahájení odepisoval 3,3 procenta na 376,5 bodu. Navázal tak na mohutný čtvrteční pokles, kdy vstoupil do korekce. Ta se definuje jako desetiprocentní pokles z maxima za poslední rok.

Hlavní index evropských akcií tak zažívá nejvýraznější týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. K jeho dnešnímu propadu přispěl silný čtvrteční výprodej na akciových trzích v USA.

Investoři se dál zbavují akcií spojených s cestováním, tedy leteckých společností a firem, které poskytují ubytování. Prodávají ale také těžební firmy či technologické tituly. Ztráty se většinou pohybují kolem čtyř procent.

Německé akcie podle hlavního indexu frankfurtské burzy DAX odepisují 3,2 procenta na 11.972 bodů, hlavní index pařížské burzy CAC 40 má ztrátu asi tři procenta a pohybuje se kolem 5329 bodů. Podobné ztráty má index britských akcií FTSE 100, akcie v Miláně podle indexu FTSE/MIB odepisují zhruba 2,7 procenta.

Ztráty prohlubují i středoevropské trhy v čele s Budapeští a Varšavou. Hlavní index pražské burzy PX krátce před 10:00 odepisoval 2,1 procenta na 981 bodů a je rovněž ve fázi korekce.

Nový typ koronaviru, který se od loňského prosince šíří z Číny, se objevil v dalších zemích. Kromě Číny je už ve více než 50 státech. V Evropě má nejvíce případů Itálie, nakažených je tam více než 600 lidí, 17 jich nemoci podlehlo. V celém světě je nakažených už více než 83.000 lidí, mrtvých je přes 2800. Drtivá většina připadá na Čínu.

reklama