Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

I dítě by nakreslilo lepší? Nový portrét vévodkyně Kate je hitem internetu, posměch střídá zhnusení

Kresba princezny Kate
Kresba princezny Kate
Foto: Tatler

Nový portrét Kate, princezny z Walesu, který se objevil na obálce červnového čísla britského magazínu Tatler, vyvolal mezi veřejností silné emoce. Obraz nigerijsko-britské umělkyně Hannah Uzor měl být poctou současné princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho však čelí ostré kritice – a zároveň i vlně podpory – zejména na sociálních sítích.

Malba, vytvořená bez osobního sezení s princeznou, vychází pouze z fotografií a videí. A právě to je jeden z důvodů, proč výsledek řadu diváků zklamal. Kritici si stěžují, že postava na obraze se Kate příliš nepodobá. Někteří ji podle BBC dokonce přirovnali k nepovedeným studentským pokusům. Jeden z komentářů na síti X poznamenal, že dílo připomíná „nepovedený školní projekt“.

Jiní se k portrétu stavěli shovívavěji, i když rovněž s odstupem. Například komentář s přezdívkou Aleisha uznal, že samotná umělkyně působí stylově, ale výsledek „vypadá spíš jako parodie“ než seriózní pocta. Přesto se našli i takoví, kteří Uzorovu práci ocenili – právě pro její umělecký přístup a interpretaci osobnosti princezny, nikoli pro věrnost realistické podobě.

„Nemyslím si, že obraz měl nutně vypadat jako realistická kopie. Spíše má působit jako ztělesnění toho, jak Kate vnímáme. V tom směru podle mě funguje,“ uvedla uživatelka Fafo. Podobně uvažovala i Marie Therese, která oceňuje výtvarný výraz a zachycení výrazu tváře: „Obraz není fotografie, je to umělecký výklad. Myslím, že se jí povedlo vystihnout její duši.“

Ani umělecká kritika se však dílu příliš nevěnovala s uznáním. Alastair Sooke, hlavní výtvarný kritik deníku Daily Telegraph, neváhal obraz označit za „katastrofu, která člověku vyrazí dech“. Kate Manseyová z The Times pak zvolila zdrženlivější tón a své rozpaky shrnula lakonickým komentářem: „Nevím přesně, co k tomu říct. Snad jen: hmm...“

Redakce Tatleru však portrét zařadila na titulní stránku s vědomím jeho významu a popsala ho jako „historický“ a jako „portrét síly a důstojnosti“. Autorka Hannah Uzor sama uvedla, že se snažila zachytit „duši princezny“ a vytvořit obraz složený z „vrstev její osobnosti“ na základě dostupných podkladů.

„Barva je pro mě klíčová. Modro-zelené pozadí vychází z barvy očí princezny a atmosféry, kterou jsem se snažila vyjádřit,“ uvedla Uzor na sociálních sítích.

Zveřejnění portrétu přichází ve chvíli, kdy se princezna Kate nadále léčí a nenavštěvuje veřejné události. V březnu oznámila, že podstupuje preventivní chemoterapii kvůli zjištěné rakovině. Podle aktuálního vyjádření Kensingtonského paláce se princezna nevrátí k pracovním povinnostem, dokud jí to nedoporučí její lékařský tým. 

Témata:  princezna Kate (Catherine, princezna z Walesu)

Související

Aktuálně se děje

23. května 2025 16:50

Čína ostře kritizuje zákaz přijímání zahraničních studentů na Harvard. USA ničí svou vlastní reputaci, tvrdí

Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat přijímání zahraničních studentů na Harvardovu univerzitu vyvolalo bouřlivou reakci v Čínské lidové republice. Tento krok je v Pekingu interpretován nejen jako zásah do akademických svobod, ale rovněž jako akt strategické sebe-sabotáže, který podrývá samotné základy americké měkké síly.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy