Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příběh Jiřího Korna. Začínal Šípkovou Růženkou, ale o pohádku nešlo

Helena Vondráčková a Jiří Kornn (2007) - (archív HV)
Helena Vondráčková a Jiří Kornn (2007) - (archív HV)
Foto: Radioservis

Je po dobu několika desetiletí jednou z nejvýraznějších tváří české popmusic a loni oslavil půlkulaté narozeniny. Od soboty už je Jiřímu Kornovi dokonce 76 let. Připomeňte si s námi jeho veleúspěšnou kariéru.

Korn začal kariéru v 60. letech minulého století jako člen skupiny The Rebels, kterou založil v roce 1967. S ní také o rok později vydal první desku Šípková Růženka. Na počátku 70. let krátce vystupoval s kapelou Olympic, brzy ale zamířil na sólovou dráhu. Jeho pěvecké a taneční kousky se v tomto období objevovaly snad v každé televizní estrádě. Zpěvákův repertoár v 70. a 80. letech řadí většina kritiků ke světlejší stránce tuzemského popu.

Devadesátá léta, kdy se více soustředil na taneční hudbu, znamenala pro Korna jistý ústup ze slávy, na počátku nového století ale jeho popularita opět vzrostla, například díky vystupování s vokálním kvartetem 4TET. Velké úspěchy slaví Korn bezchybnými výkony v řadě muzikálů. Kromě Bídníků vystupoval v Drakulovi, Monte Christovi, z poslední doby pak v produkcích Jesus Christ Superstar, Quasimodo, Mauglí a Lucie, větší než malé množství lásky.

Kornovy hity jako Karel nese asi čaj, Miss Moskva či Ještě tě mám plnou náruč hrají rádia dodnes. Nezapomenutelná je také jeho Thálií oceněná role Thenadiera v české verzi muzikálu Bídníci.

Korn účinkoval také v několika filmech, například v pohádce Honza málem králem (1977) nebo ve snímcích Anděl s ďáblem v těle (1983) nebo Anděl svádí ďábla (1988), menší roli nápadníka dostal také v Trháku (1980). 

Témata:  Jiří Korn

Související

Aktuálně se děje

1. července 2026 5:00

Počasí: Silné bouřky se přesouvají na Moravu, hrozí velké kroupy i vznik supercel

Meteorologové z ČHMÚ varují před dnešními silnými bouřkami, které se v plné síle přesouvají nad Vysočinu, Moravu a Slezsko. Bouřkový systém, v němž nelze vyloučit ani vznik supercel, s sebou přinese přívalové srážky s lokálními úhrny přesahujícími 50 milimetrů, kroupy větší než dva centimetry a nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu, které mohou způsobit značné škody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy