Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve věku 90 let zemřel legendární slovenský herec Štefan Kvietik

Štefan Kvietik
Štefan Kvietik
Foto: Matica slovenská

Ve věku 90 let zemřel v pátek 21. března slovenský herec Štefan Kvietik. Smutnou zprávu potvrdila tisková mluvčí Slovenského národního divadla (SND) Izabela Pažítková.

Štefan Kvietik se narodil 10. května 1934 v Dolních Plachtincích v okrese Veľký Krtíš. Jako dítě měl touhu studovat medicínu, ale nakonec ho k herectví přivedli rodiče, kteří byli divadelními ochotníky.

Po absolvování Vysoké školy múzických umění (VŠMU) v Bratislavě v roce 1957 zahájil svou hereckou kariéru v Armádním divadle v Martine. Od roku 1959 byl členem Slovenského národního divadla, kde strávil více než 50 let. Od roku 1984 se stal také pedagogem na VŠMU.

Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1960 ve snímku podle knihy Ladislava Mňačka Smrť sa volá Engelchen, následně si zahrál v komediálním filmu Skalní v ofsajde. Velkou filmovou roli získal v snímku Boxer a smrť režiséra Petra Solana.

Kvietikova herecká kariéra byla oceněna kritikou, zejména za roli v televizním filmu Matka Martina Ťapáka. Vynikl také v roli Pirina v Medenej veže a spolu s Emíliou Vášáryovou si zahrál ve filmu Červené víno. Jeho výkon ve filmu Tisícročná včela jako Sam Pichanda se stal nezapomenutelným.

Kromě filmových a televizních rolí byl Kvietik také výraznou divadelní osobností a v rozhlase vytvořil řadu charakterových a romantických postav.

Po roce 1989 se Kvietik zapojil i do politiky. V letech 1990 až 1994 byl poslancem Slovenské národní rady (SNR), kde působil jako místopředseda Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu a sport.

Štefan Kvietik obdržel řadu ocenění a čestných uznání za svůj přínos kultuře. Stal se čtvrtým slovenským hercem, který má svou dlaždici na Filmovém chodníku slávy před Mestským divadlem P. O. Hviezdoslava v Bratislavě. 

Témata:  Štefan Kvietik

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 9:19

Anna Slováčková (†29) a konec pietního místa. Felix Slováček musel konat

Rodinní příslušníci a přátelé se v úterý rozloučili s Annou Slováčkovou. Fanoušci tu možnost neměli, protože smuteční obřad byl na přání zesnulé neveřejný. I tak si našli místo, kde uctili památku Slováčkové. Teď už ho ale v Praze budete stěží hledat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy