Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tuhý posílá vzkaz politikům: Do struktury bezpečnostního sboru by vůbec neměli zasahovat

plk. Mgr. Tomáš Tuhý
plk. Mgr. Tomáš Tuhý
Foto: Policie ČR

Praha - Policejního prezidenta Tomáše Tuhého nejvíc mrzí, že do plánované reformy policie vstoupila politika. Politici by podle něj měli být mimo diskusi o struktuře jakéhokoliv bezpečnostního sboru.

"Bezpečnostní sbor je tady od toho, aby fungoval pro občana České republiky. Tady nedochází k přeskupování lidí, že by se zasahovalo do trestních řízení. Cílem je efektivnější práce, lepší přístup a způsob koordinování boje proti zločinu. To je cíl, který není nový," zdůraznil Tuhý v rozhovoru pro ČTK.

Podle něj předchozí dva roky ukázaly, že policie funguje dobře. Zmínil například zvýšení platů u policie o deset procent, což je suma o kterou před pěti roky přišli kvůli vládním škrtům.

Šéf policie kvůli reorganizaci čelí trestnímu oznámení ze strany bývalého člena ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který ho obvinil z "brutálního" úniku informací z vyšetřování. Tuhý zase podal trestní oznámení na Komárka pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů.

Tuhého překvapuje, že bývalí policisté podávají různá oznámení. "Pokud cítili, že se děje něco nepravého, tak měli konat. Dnes to na mě působí, že čekali na to, kdy odejdou od policie a budou se snažit nějakým způsobem, a nechci spekulovat z jakých důvodů, útočit na současné vedení policie," řekl Tuhý.

Kroky vedení policie v souvislosti se změnami prověřují také olomoučtí žalobci. "Stojím za svými lidmi a za čistými úmysly, které stojí za vznikem této centrály," prohlásil Tuhý. Od svých podřízených prý cítí podporu.

Humbuk kolem policejní reformy

6. června - Server Lidovky.cz napsal, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise premiérovi a členům vlády kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru.

8. června - Tuhý oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, pod kterou bude spadat Útvar proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

9. června - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že pokud se reorganizace nedotkne živých kauz, podepíše ji. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Svolal na 15. června koaliční dohodovací schůzku

10. června - Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta rezignoval. Babiš vyzval Sobotku ke zrušení reformy. Pokračovaly slovní přestřelky v koalici.

12. června - Babiš uvedl, že hnutí ANO požaduje, aby partneři uznali, že změny v policii nejsou připravené.

13. června - Olomoučtí žalobci vyslechli Tuhého a jeho náměstka Laubeho. Prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

14. června - Prezident Miloš Zeman vyzval koaliční strany, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce.

15. června - Na koaličním dohodovacím řízení Babiš řekl, že reforma není záležitostí pouze ministerstva vnitra. Pokud tak ČSSD dál bude argumentovat, uvažuje ANO o vypovězení koaliční smlouvy. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyzval premiéra Sobotku, aby s Chovancem ještě zvážili podpis pod reorganizací. Chovanec po dohodě se Sobotkou ale podepsal reformu policie.

8. července - Policejní prezidium oznámilo, že ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu se stane Michal Mazánek, dosavadní ředitel celostátní kriminální policie.

28. července - Sněmovní vyšetřovací komise vyslechla šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvana a Šlachtu. Znovu se sejde 18. srpna.

Témata:  Tomáš Tuhý Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy