reklama

„Už od okamžiku přidělení her této páté nejlidnatější zemi světa se začaly objevovat snahy pořadatele jakýmkoli způsobem zdiskreditovat. Ano, Brazílie je stále v jistém smyslu rozvojovou zemí, ale mezi takové lze zahrnout většinu světa a velké akce přece nelze omezit jen na několik nejbohatších států," myslí si Jakl, který připomíná, že hy už byly třeba v Mexiku nebo „v ne zrovna prosperujícím Řecku". „I když je pravdou, že rozměry olympiád asi přesáhly rozumné hranice," přiznává.

Poukazuje na to, že proti pořadatelské zemi se už delší dobu vede negativní kampaň. „Každodenní, už rok trvající a stále sílící mediální napadání Brazílie je nejen projevem kulturní nafoukanosti a nadřazenosti západního světa, ale má i své mocenské konotace, jejichž kořen je v samostatné zahraniční a ekonomické politice této ohromné země," tvrdí Jakl.

„Křečovitost, s jakou se média snaží najít pouze negativní souvislosti kolem olympiády, je už ale natolik přehnaná, že to čtenářům a divákům začíná být nápadné, zvláště těm citlivějším na manipulaci a propagandu," píše na stránkách institutu bývalý novinář.

Poukazuje například na varování kolem syndromu zika, kolektivní vyloučení ruské výpravy a bojkot některých bohatých sportovních hvězd. „Za těchto okolností může mít člověk pochybnosti, jestli má zprávám z Ria vůbec věnovat pozornost. Má. Jsou tam naši reprezentanti, bojující pod českou vlajkou. Fanděme jim, protože i díky nim si můžeme připomenout, co nás spojuje. Třeba si pak vzpomeneme, jak vypadá česká vlajka a co reprezentuje, i jindy, než při mistrovství v hokeji nebo olympiádě.," burcuje Čechy Jakl.

reklama