Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ozval se Institut Václava Klause: Babiš a Prymula straší občany, některá opatření jsou nesmysl

Václav Klaus, exprezident ČR
Václav Klaus, exprezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) straší a vyhrožují občanům, domnívají se zástupci Institutu Václava Klause. Dnešní tiskovou konferencí podle nich rezignovali na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací.

Ve společném prohlášení to uvedl bývalý prezident Václav Klaus se svými spolupracovníky Jiřím Weiglem a Ladislavem Jaklem.

"Považujeme za nutné říci právě teď zřetelně a nahlas, že strašení a vyhrožování občanům, jaké předvedli pánové Babiš a Prymula na dnešní tiskové konferenci, je rezignací na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací," uvedli zástupci institutu.

Babiš s Prymulou na dnešní tiskové konferenci vyzvali k dodržování nařízení proti novému koronaviru. Pokud by lidé podle nich nařízení vlády nerespektovali, hrozila by přísnější opatření včetně tzv. lockdownu, tedy kompletního uzavření země jako na jaře v počátcích epidemie covidu-19. Postup vlády zdůvodnili vážností situace kolem epidemie.

Podle institutu by neměly být používány výroky typu, že v Česku nastal exponenciální růst počtu nakažených. "To jen prozrazuje nedostatečnou znalost jednoduché matematiky. Počet nakažených, nemluvě o tom, že to není počet nemocných, exponenciálně neroste," uvedli Klaus, Weigl a Jakl.

Některá přijatá a navrhovaná opatření trio z Institutu Václava Klause považuje za "zjevně nesmyslné, přestřelené a nadsazené", ukazuje to podle nich na absenci racionálního přístupu. Zesiluje to podle nich nedůvěru občanů ke krokům vlády.

Babiše také kritizují za hrozbu lockdownem. "Nejen eventuálně uskutečněný lockdown ekonomiky a společnosti, ale i výroky o možném lockdownu z úst předsedy vlády mají v okamžiku jejich vyslovení obrovské ekonomické náklady," napsali. Už nyní podle nich zásadním způsobem "podvazují veškerou ekonomickou aktivitu". "Vzniká bludný kruh, který bude obtížné opustit," dodali.

Témata:  Václav Klaus Andrej Babiš Roman Prymula Ladislav Jakl koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 13:24

Karel III. a návštěva velkého přítele. Británie se chystá na nejmocnějšího muže světa

Britská královská rodina se chystá na velkou slávu. Americký prezident Donald Trump se ještě letos chystá na plnohodnotnou státní návštěvu Spojeného království. Nabité kalendáře šéfa Bílého domu a britského panovníka ale zapříčiní to, že návštěva rozhodně neproběhne v létě.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy