Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha přerušila stavební řízení k metru D

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Pražský magistrát v červenci na 18 měsíců přerušil stavební řízení týkající se stavby metra D do Písnice. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Trasa metra D povede z Náměstí Míru do Písnice. Jako první se začne stavět část z Pankráce do stanice Depo Písnice, poté přijde na řadu etapa z Pankráce na Náměstí Míru. Dohromady jde o deset nových stanic. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče. Projektanti náklady předběžně odhadují na zhruba 50 miliard korun. První etapa výstavby metra D by podle původních předpokladů měla být dokončena do konce roku 2022.

Důvodem přerušení jsou především váznoucí výkupy pozemků potřebných pro stavbu. Co to bude znamenat pro zahájení prací, není jasné. "Stavební úřad si vyžádal doložení některých informací týkajících se vlastnických vztahů a také některé technické informace," řekl Dolínek. Problém je podle něj s výkupem pozemků kolem Písnice a Thomayerovy nemocnice, které vlastní sedm majitelů.

Pro vybudování metra D je nutný výkup asi 800 pozemků. Nedávno sesazený ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš vloni v rozhovoru s ČTK řekl, že výkupy jsou "jednou z Achillových pat" stavby metra D.

Témata:  metro Praha

Aktuálně se děje

7. srpna 2026 11:20

Třetí řada Zrádců se blíží. Co vše o ní zatím víme?

Úspěšná detektivní reality show Zrádci se na televizní obrazovky vrátí již letos v září, kdy televize Prima odstartuje její očekávanou třetí řadu. Přesné datum sice ještě nebylo oficiálně zveřejněno, ale premiérové díly se budou objevovat nejprve na placené streamovací službě prima+ a s týdenním zpožděním pak také v klasickém televizním vysílání. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy