Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyšší poplatky za vodu? Odbory jsou striktně proti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Odboráři spolu s provozovateli kanalizace chtějí, aby ministerstvo životního prostředí přepracovalo novelu zákona o vodách. Přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent, uvedli dnes na tiskové konferenci.

Novela by se měla projednat nejdřív na tripartitě, přeje si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Vláda by se novelou, kterou chce ministerstvo životního prostředí (MŽP) více chránit podzemní zdroje vody, měla zabývat na svém příštím jednání. MŽP plánuje zvýšit poplatek za odběr podzemních vod do roku 2022 na trojnásobek, odběratelé by měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun. Podle odborů se ve skutečnosti zvedne cena více, protože se z poplatku například odvádí i daň z přidané hodnoty.

Vláda by měla podle Středuly přerušit projednávání novely zákona, zatím je zasedání tripartity naplánované na 12. září. Podle Středuly by se tak novela zákona mohla operativně zařadit na jednání.

MŽP uvádí, že chce novelou postupně sjednotit výši poplatků za odběr podzemní a povrchové vody. Teď je dražší než vzácnější podzemní. Odboráři místo návrhu na zdražení poplatku za odběr vody podzemní navrhli naopak zlevnit povrchovou vodu.

Podle odborářů by novela zákona zvýšila poplatky pro pětičlennou rodinu až o 1700 korun ročně. Vodné a stočné na začátku letošního roku v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Růst byl tak mírnější než loni, kdy se zdražovalo o dvě až 2,5 procenta. Důvodem byly hlavně investice. Za krychlový metr vody tak Češi platili přibližně 83 korun. Z toho 40 korun připadá na vodné, zbytek na stočné.

Témata:  Ministerstvo životního prostředí České republiky voda odbory

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:56

Falešné bankovky zaplavují Česko. Policie prozradila, jak je poznáte

Na neplatné bankovky v oběhu upozornila policie ve čtvrtek na sociálních sítích. Na Vysočině totiž došlo k několika případům platby falešnými dvoutisícovkami. Lidé by podle strážců zákona měli zvýšit svou ostražitost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy