Mezi nimi jsou například Říčany a Úvaly. STAN zároveň kritizuje vedení Středočeského kraje, neboť podle jejich názoru nekoná a jeho reakce na záměr Prahy je pomalý. Novinářům to dnes řekli zástupci STAN včetně poslankyně Věry Kovářové. Praha zamýšlí zavést zákaz vjezdu kamionů do hlavního města od 1. ledna 2017.

"Pokud by Praha na sílu zákaz prosadila, obcím jako Úvaly, Říčany a dalším by nezbylo nic jiného, než udělat to samé. Proto jedinou alternativou je výstavba Pražského okruhu. My v Úvalech uděláme všechno pro to, abychom ochránili naše občany, stejně jako Praha. Toto ale není řešení a nikdo to nechce," řekl starosta Úval Petr Borecký.

Silnice II. a III. třídy nejsou podle zástupců STAN určeny k takovému zatížení, které by kamiony po zákazu průjezdu Prahou způsobily. "Tyto komunikace mají sloužit pouze pro spojení mezi obcemi," řekl Borecký.

STAN rovněž kritizoval vedení Středočeského kraje, protože podle nich jedná pomalu a se zpožděním. STAN proto vyzval kraj k dalším jednáním s pražským magistrátem. "Praha už nyní deklarovala jasné kroky. Středočeský kraj by měl s Prahou jednat jako rovný s rovným. Paradoxně, my víc jednáme s pražským náměstkem (Petrem) Dolínkem než s krajem," řekl starosta Říčan Vladimír Kořen.

Pokud by podle Kořena zakázaly vjezd Praha i středočeské obce, znamenalo by to kolaps pro obě strany. Na území Říčan je prý řada logistických center zásobujících Prahu, z nich by pak žádné kamiony nemohly nikam jezdit.