Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Voda se zhoršuje, na deseti přírodních koupalištích v Česku platí zákaz koupání

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Na deseti přírodních koupalištích v Česku platí zákaz koupání. Nově ho hygienici vyhlásili v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku. Na několika dalších místech je koupání rizikové.

Důvodem je většinou vysoký výskyt sinic. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic. Některá koupaliště se začátkem školního roku ukončila sezonu, většina jich ale v současném teplém počasí zůstává otevřená.

Vedle nádrže Baška platí zákaz koupání také v rybníku Rosnička na Svitavsku, na přehradě Skalka na Chebsku, ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel, v jezeře Ostrá na Nymbursku nebo v přehradní nádrži Rozkoš na Náchodsku. Už z minulého týdne platí na Vysočině zákaz pro Břevnickou nádrž, rybníky Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku a pro přehradu Sedlice na Pelhřimovsku.

Zvýšený výskyt sinic může způsobit alergie, ale i lehké akutní otravy se střevními a žaludečními potížemi, bolestmi hlavy nebo vážnějšími jaterními problémy.

Hygienici právě kvůli sinicím nedoporučují koupání na třech místech v Jihočeském kraji, a to ve Staňkovském rybníku, Podolsku a Radavě na Orlické přehradě. Lidé by se měli vyhnout i rybníku Valcha na Klatovsku, Nechranické přehradě na Chomutovsku a nově také koupacímu jezírku Škodaland u přehrady České údolí v Plzni. Až na čtvrtý stupeň z pěti se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě u Prostějova.

Naopak velmi dobrá voda zůstává ve většině pražských koupališť, příznivá situace panuje také na jižní Moravě.

Témata:  koupaliště voda jezera

Související

Aktuálně se děje

4:00

První prvomájová předpověď pro Česko. Jak bude za týden?

Česko má před sebou dva běžné víkendové dny volna, po kterých budou následovat jen tři pracovní dny. Leckoho tak už dnes zajímá předpověď na nadcházející čtvrtek, kdy bude státní svátek. Podle aktuálního výhledu by mělo panovat krásné jarní počasí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy