Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SÚKL stahuje některé šarže léků kvůli možné závadě v jakosti

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes na svém webu upozonil na opatření v souvislosti s možnou závadou v jakosti léků ATRAM, NEUROL, OXAZEPAM, PREDNISON, DOLMINA, HYDROCHLOROTHIAZID, PYRIDOXIN a SIMVACARD.

SÚKL stahuje od pacientů některé šarže léků Atram 12,5, Neurol 0,25 a Neurol 0,5, Oxazepam Léčiva a Prednison 20 Léčiva, jejichž balení mohou obsahovat jiné tablety. SÚKL ale zatím nemá informace o tom, že by se uvedená závada u vydaných balení vyskytla v Česku.

Kvůli obdobné závadě pak ústav pro kontrolu léčiv stahuje ze zdravotnických zařízení některé šarže balení léků Dolmina 100 SR, Hydrochlorothiazid Léčiva, Neurol 0,25, Pyridoxin Léčiva a Simvacard 10, ve kterých mohou být zaměněny blistry s tabletami. Samotné blistry (plastové obaly z fólií) jsou ale označeny správně. "Pokud se tedy shoduje název a síla léku na krabičce i blistru, lze přípravek bez obav dál používat. Pokud se neshodují, měl by pacient lék přestat užívat a vrátit ho v lékárně," uvedla mluvčí ústavu Lucie Přinesdomová.

Postup pro pacienty:

Nejprve si zkontrolujte číslo šarže u léků: ATRAM 12,5; NEUROL 0,25; NEUROL 0,5; OXAZEPAM LÉČIVA, případně PREDNISON 20 LÉČIVA.

Pokud zjistíte, že máte šarži uvedenou v tabulce, přestaňte daný lék používat. Jestliže máte jinou šarži, než výše uvedenou, můžete lék dále používat obvyklým způsobem. Načatá i nenačatá balení vraťte v lékárně, nejlépe však v té, ve které Vám byl lék vydán. Lékárna provede výměnu za nezávadné balení.

Pokud Vám lékárna odmítne lék vyměnit nebo pokud se objeví jakékoli jiné komplikace, kontaktujte držitele rozhodnutí o registraci, společnost Zentiva, tel.: 277 011 900 (denně od 8:00 do 20:00) nebo na e-mailu: cz-info@sanofi.com.

Pokud se u Vás v rámci užívání tohoto léku objevily jakékoli nežádoucí účinky, prosím, nahlaste je SÚKL: farmakovigilance@sukl.cz či prostřednictvím elektronického formuláře na http://www.olecich.cz/hlaseni-pro-sukl/nahlasit-nezadouci-ucinek. Adresa: Šrobárova 48, Praha 10, 100 41, Česká republika

Témata:  léky Státní Ústav Pro Kontrolu Léčiv (SÚKL)

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 12:56

Agáta Hanychová není překvapena? Tohle řekla o chování Prachaře v letadle

Jakub Prachař dnes tvoří pár s hereckou kolegyní Sarou Sandevou, ale byly doby, kdy byl dokonce manželem Agáty Hanychové. Je tedy jasné, že ona s ním někdy seděla v letadle. A nemá na to zrovna nejlepší vzpomínky. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Bitcoin automat

Bizarní bitcoinová kauza ministerstva spravedlnosti pokračuje: Dealer podal trestní oznámení

Odsouzený obchodník s drogami Tomáš Jiřikovský, který se v posledních měsících dostal do centra pozornosti kvůli darování bitcoinů v hodnotě jedné miliardy korun českému státu, nyní tvrdí, že je kvůli úniku citlivých informací ohrožen na životě. V trestním oznámení, do nějž nahlédl deník Právo, obviňuje z odpovědnosti Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle něj právě z těchto institucí měly uniknout neveřejné informace k médiím.