Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žaloba vnitra kvůli šibenicím neuspěla. Nebylo oprávněné ji podat, tvrdí soud

Praha se bouřila proti uprchlíkům a EU (1.7.2015)
Praha se bouřila proti uprchlíkům a EU (1.7.2015)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministerstvo vnitra neuspělo se žalobou na Prahu 1 kvůli maketám šibenic na loňské protiislámské demonstraci. Nebylo oprávněné ji podat, konstatoval Městský soud v Praze.

V centru Prahy loni v červenci protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle nich dopustili někteří čeští politici. Úřad městské části Praha 1 na podzim rozhodl, že muž, který šibenice přinesl, nespáchal přestupek.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil podání správní žaloby na Prahu 1 letos v květnu. Vyhrožování šibenicí podle něj nesmí být legální. Nosit na demonstrace šibenice a veřejně jimi vyhrožovat jakémukoli českému občanovi podle něj přesahuje meze svobody projevu.

Podle Městského soudu v Praze jde o spor o výklad a aplikaci zákona mezi dvěma státními úřady. "S žalovaným se rozchází (ministerstvo) v posouzení, zda byly jednáním osob nesoucích makety šibenic naplněny znaky přestupku a zda s nimi mělo být zahájeno správní řízení," stojí v rozsudku.

Témata:  Ministerstvo vnitra České republiky demonstrace kvůli uprchlíkům

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí přinese do Česka výrazné oteplení

Do Česka se vrátí příští týden teplo. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025)

Staroměstské náměstí si připomíná výročí války: Historie se nesmí opakovat, apeloval Václav Vydra, vystoupil i Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.