Ministerstvo vnitra České republiky

Vít Rakušan

Rakušan je připraven hájit kroky ministerstva vnitra

Domov

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) je připraven hájit před poslanci kroky ministerstva vnitra v uplynulém roce. Před zasedáním Sněmovny to novinářům řekl šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že debata o České poště se ale zřejmě neuskuteční na mimořádné schůzi svolané hnutím ANO pod názvem "selhání a neschopnost Víta Rakušana ve funkci ministra vnitra", ale v rámci schůze "situace v České poště".

Ministerstvo vnitra

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varuje ministerstvo

Domov

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Vít Rakušan (STAN)

Rakušan: Vnitro zrušilo 230 úřednických míst, některá nová vznikla

Domov

Ministerstvo vnitra zrušilo 230 úřednických míst. ČTK to dnes řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při návštěvě Ústeckého kraje. Některá nová místa ale podle něj vznikla, takže celkem ubylo asi 150 pozic. Již dříve vláda rozhodla, že k 1. lednu letošního roku sníží při takzvané systemizaci počet úřednických míst ve státní správě celkem o 850 na 75.559.

Česká pošta, ilustrační fotografie

Domov

Senát vyzval ministerstvo vnitra k záchraně České pošty před insolvencí

Ministerstvo vnitra by mělo podle Senátu jako zakladatel České pošty zabránit jejímu finančnímu ohrožení, které souvisí mimo jiné s výpadkem příjmů kvůli povinnému zavádění datových schránek. Mělo by tím zajistit poskytování zejména základních poštovních služeb. Senát o to dnes ministerstvo požádal na popud své komise pro rozvoj venkova.

Josef Středula

Středula se oficiálně vzdal kandidatury na Hrad, u voleb to bude zveřejněno

Domov

Odborový předák Josef Středula dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu. Rozhodnutí, že odstoupí, aby tak posílil šance někdejší rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, zveřejnil v nedělní debatě České televize. O jednání Středuly na ministerstvu ČTK řekla mluvčí úřadu Hana Malá.

Karel Janeček

Vnitro navrhlo Ústavnímu soudu zamítnout Janečkovu stížnost

Domov

Ministerstvo vnitra navrhlo Ústavnímu soudu (ÚS) zamítnout stížnost podnikatele Karla Janečka, který ji podal kvůli tomu, že ho úřad nezaregistroval jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Informaci České televize (ČT) potvrdila ČTK mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Janeček ve stížnosti žádá odklad voleb a zrušení právní úpravy. Vnitro mu neuznalo část podpisů občanských podporovatelů.

Ministerstvo vnitra

Počet datových schránek podle ministerstva vnitra přesáhl 1,7 milionu

Domov

Počet datových schránek podle ministerstva vnitra přesáhl 1,7 milionu. Dobrovolně si je jen letos zřídilo na 177.000 řadových občanů. Do března příštího roku se počet schránek zvýší nejméně o 2,2 milionu, které ministerstvo vytvoří živnostníkům a spolkům včetně společenství vlastníků bytů na základě zákona. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

Ministerstvo vnitra

Domov

Vnitro podle svého vyjádření pro soud muselo kandidátku Rohanovou zaregistrovat

Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na prezidentku Denisu Rohanovou zaregistrovat pro lednovou volbu, a to přesto, že ji podpořili jen poslanci z bývalé Poslanecké sněmovny. Vnitro to uvedlo v písemném vyjádření, které si vyžádal Nejvyšší správní soud (NSS) a které je dostupné v jeho databázi.

Na budově ministerstva vnitra v Praze visí česká a ukrajinská vlajka, uprostřed se nachází podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly.

Vyvěšením plachty s českou vlajkou a Putinem se zabývá NCOZ

Domov

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze.

Volby, ilustrační fotografie.

Stát za organizaci prezidentských voleb zaplatí asi 800 milionů Kč

Domov

Stát za organizaci prezidentských voleb zaplatí asi 800 milionů korun. Peníze půjdou na odměny volebních komisařů nebo na tisk hlasovacích lístků. Počítá s tím návrh rozpočtu na finanční zabezpečení volby prezidenta, který zpracovalo ministerstvo vnitra. Pro ministerstvo vnitra je určeno 69 milionů korun, obce a kraje dostanou 737 milionů korun.

Volby, ilustrační fotografie.

Rakušan: Zákon o elektronizaci voleb s hlasováním on-line zatím nepočítá

Domov

Zákon o elektronizaci správy voleb chce ministerstvo vnitra prosadit ve vládě do konce ledna. S hlasováním on-line či poštou návrh nepočítá, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) to bude záležet na dohodě parlamentních stran. Ministr kvůli tomu ustavil pracovní skupinu, která se má poprvé sejít koncem listopadu. Konkrétní závěry od ní bude chtít během příštího roku, řekl dnes Rakušan novinářům. Zákon by měl platit od ledna 2026.

Ministerstvo vnitra

Domov

Ministerstvo vnitra zatím eviduje osm přihlášek do prezidentské volby

Přihlášku do prezidentské volby podalo již osm kandidátů. Z uchazečů, kteří veřejně deklarovali zájem o účast ve volbách, mezi nimi jsou senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. ČTK to dnes sdělila Hana Malá z odboru tisku ministerstva vnitra. Některé z podaných kandidátních listin však podle ní zjevně nesplňují předepsané povinnosti. Termín na podání kandidatury je do 8. listopadu.

Na budově ministerstva vnitra v Praze visí česká a ukrajinská vlajka, uprostřed se nachází podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly.

Na budově ministerstva vnitra visí vlajky a Putin ve vaku na mrtvoly

Domov

Na budově ministerstva vnitra v Praze visí česká a ukrajinská vlajka, uprostřed se nachází podobizna ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Má to značit výročí spojení vzniku samostatného Československa s poukazem na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu, které vzniklo na základě iniciativy ministra Víta Rakušana (STAN) a spolku Dekomunizace. ČTK to dnes sdělil Rakušanův mluvčí Jakub Veinlich.

Ministerstvo vnitra

Skartaci dokumentů na Pražském hradě má posoudit i vnitro

Domov

Skartací tajných dokumentů Kanceláří prezidenta republiky (KPR) loni na podzim se bude zabývat ministerstvo vnitra. Hrad se k němu odvolal proti nepravomocnému rozhodnutí Národního archivu, podle kterého byl při nakládání s dokumenty spáchán přestupek.

Ministerstvo vnitra

Domov

NKÚ: Závěrečný účet a účetnictví MV jsou bez zásadních chyb

Závěrečný účet a účetnictví ministerstva vnitra (MV) za rok 2021 jsou v souladu s právními předpisy a bez významných chyb. Také údaje, které ministerstvo předložilo pro hodnocení plnění loňského státního rozpočtu, jsou spolehlivé. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Ministerstvo vnitra

Vnitro podle Rakušana opět navrhne využitelnost informací tajných služeb u soudu

Domov

Ministerstvo vnitra se podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) vrátí k novele, která by umožnila využívat v trestním řízení informace získané zpravodajskými službami. Rakušan to dnes uvedl na twitteru v souvislosti s případem dlouholetého zaměstnance ministerstva zahraničí, který podle zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) spolupracoval s ruskou civilní rozvědkou (SVR) a vynášel jí tajné informace.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Česko vydalo od začátku války na Ukrajině přes 424.000 víz dočasné ochrany

Domov

Za posledních sedm dní udělilo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 4327 víz dočasné ochrany. Bylo to o 43 více než v předchozím týdnu. Od počátku ruské invaze koncem února získalo víza 424.302 ukrajinských běženců. Vyplývá to z údajů na twitteru ministerstva vnitra. Dočasná víza jejich držitelům otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Ministerstvo vnitra

Od ledna 2027 by mohla v ČR fungovat centrální elektronická matrika

Domov

Za necelých pět let, přesně k 1. lednu 2027, let by mohl v Česku začít fungovat jednotný matriční informační systém, který mimo jiné umožní propojení matričních dat s dalšími systémy veřejné správy. Podle návrhu zákona, který připravilo ministerstvo vnitra, vedení matričních knih v listinné podobě zůstane zachováno.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy