reklama

"Přišli jsme asi s 230 místy, která byla zrušena v rámci našeho resortu. Nejednalo se pouze o optické snižování, kdy bychom škrtali jenom ta neobsazená místa," řekl ministr vnitra. "Nějaká místa jsme samozřejmě přijímali, ale máme zhruba o 150 míst reálně méně než předtím," řekl Rakušan.

Třeba v počtu policistů si podle něj stát nemůže dovolit nerozvážné škrty, a to kvůli nynější bezpečností situaci i kvůli nárůstu míry kriminality na úroveň před pandemií covidu-19. "Nehodláme teď škrtat tabulková místa policistů," uvedl Rakušan. "Máme regiony, kde policisté jednoznačně chybí," doplnil.

Vládní kabinet chce podle něj v zeštíhlování úřednického aparátu pokračovat. "Ten trend je nutný, ale nemůže být nahodilý, pouze škrtání neobsazených míst. Proto bylo ministerstvo vnitra vládou určeno k tomu, abychom vytvořili metodiku pro revizi agend. Podívat se, jestli třeba ministerstva některé činnosti nedělají zbytečně, jestli by ty činnosti nešly digitalizovat, zefektivnit," řekl Rakušan. Metodiku pak ministr vnitra nejprve použije na svůj vlastní úřad, poté ji budou moci využít další ministerstva.

Počet míst placených státem se navzdory poklesu úřednických pozic má letos podle návrhu rozpočtu zvýšit o 7961. Většinu z toho - přes 6200 míst - ale tvoří pozice v regionálním školství.