ČTK to sdělila Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva. Upozornila na to, že konečná částka bývá zpravidla nižší než plánovaná.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Jejich organizaci má na starosti ministerstvo vnitra. Podle Malé úřad zpracoval návrh rozpočtu na finanční zabezpečení volby a požádal ministerstvo financí, aby peníze uvolnilo.

Samo ministerstvo vnitra bez státní policie dostane 69 milionů korun, a to hlavně na zajištění tisku, distribuci volebního materiálu a hlasovacích lístků. Pro obce a kraje je připraveno 737 milionů korun. Podle Malé asi tři čtvrtiny z této částky půjde na odměny členů okrskových volebních komisí. "Upozorňujeme, že jde o předpokládaný objem, a nikoli výsledný finanční dopad, který bude znám až po vyúčtování všech nákladů po volbách a bývá zpravidla nižší než plánované částky," doplnila Malá.

Zájemci o účast v prezidentské volbě mají dnes poslední možnost podat svou kandidaturu. Dosud tak učinilo 17 uchazečů. Někteří z nich budou po kontrole kandidátních listin na ministerstvu vyřazeni. Mezi hlavní favority voleb nyní patří Petr Pavel, Andrej Babiš, Danuše Nerudová nebo Pavel Fischer.