Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neúspěšný kandidát Janeček podal stížnost k soudu na průběh voleb

Karel Janeček
Karel Janeček
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli průběhu voleb. Označil to za první nutný krok k následnému odvolání k Evropskému soudnímu dvoru.

Janeček to uvedl v dnešní tiskové zprávě, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadnul rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

Janeček v tiskové zprávě pogratuloval Petr Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. "Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost," uvedl.

Podnikateli vadí, že vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73.000 podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50.000 podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal. Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. "Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanským průkazem. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů," uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb. "Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch," poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

Témata:  Karel Janeček prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy