Janeček to uvedl v dnešní tiskové zprávě, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadnul rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

Janeček v tiskové zprávě pogratuloval Petr Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. "Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost," uvedl.

Podnikateli vadí, že vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73.000 podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50.000 podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal. Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. "Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanským průkazem. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů," uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb. "Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch," poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

reklama