Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO započetlo do nákladů Babišovy kampaně i cestu za Macronem

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Tomáš Tkáčik / INCORP images

Do nákladů prezidentské kampaně Andreje Babiše hnutí ANO započetlo i cestu bývalého premiéra za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Upozornil na to dnes server iROZHLAS.cz, kterému to potvrdil mluvčí ANO Martin Vodička.

Macron Babiše přijal 10. ledna, tři dny před prvním kolem prezidentské volby. Výdaje za cestu podle Babišova transparentního účtu činily přes 434.000 korun.

Babiš přitom v polovině ledna ČTK sdělil, že návštěva nebyla marketingovým tahem, že s Macronem má přátelské vztahy. Připomněl, že se s ním sešel i loni na podzim v Praze při summitu Evropské unie.

"Ano, jsou to výdaje na cestu Andreje Babiše a jeho týmu do Paříže, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a podnikatelem Bernardem Arnaultem," sdělil webu iROZHLAS.cz Vodička, který očekával, že by se při nezapočtení cesty do nákladů věcí zabýval Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Předseda dohledového úřadu František Sivera ale podle serveru uvedl, že se Babišova cesta do Francie prakticky neřešila. Nejspíš se podle něj o věci začne více diskutovat až teď, kdy se částka na účtu objevila. Podle Sivery není problém ani ve zpětném vyúčtování cesty.

"Francie je jediná jaderná velmoc v Evropské unii po odchodu Británie. Macron je lídr Evropy, nedávno navštívil (amerického prezidenta Joea) Bidena. Má představy o nějakých mírových iniciativách. To nebyl žádný marketingový tah, máme přátelské vztahy," uvedl po cestě pro ČTK Babiš.

Jeho protikandidát, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, tehdy uvedl, že není standardní, aby prezident demokratické země přijímal prezidentského kandidáta několik dnů před volbami, označil to ale za věc Francie. Pavel ve volbě uspěl, ve druhém kole Babiše porazil.

Témata:  Andrej Babiš Emmanuel Macron prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy