Emmanuel Macron

Olympijské hry, ilustrační foto

Olympijské příměří? Francie u Zelenského nepochodila

Svět

Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali Ukrajinu, aby zvážila příměří během sportovního zápolení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj takovou výzvu odmítl. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Svět

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Emmanuel Macron

Macron překvapil. Nasazení vojáků na Ukrajině nevyloučil

Svět

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje možnost nasazení pozemních jednotek své země na Ukrajině. Uvedl to na konferenci o podpoře Ukrajiny, kterou večer v pondělí hostil v Paříži. Odmítl ale přiblížit, které státy nasazení svých vojáků zvažují.

Joe Biden

Biden se ruské protisatelitní zbraně neobává. Macron má obavy

Svět

Nic nepotvrzuje, že by se Rusko rozhodlo, jak naložit s protisatelitní zbraní. Uvedl to v pátek americký prezident Joe Biden v reakci na odtajnění nové ruské bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že lidem bezprostřední nebezpečí nehrozí. Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal Rusko o vysvětlení.

Emmanuel Macron

Francouzský prezident Macron v březnu navštíví Česko

Domov

Francouzský prezident Emmanuel Macron v březnu po necelých dvou letech opět navštíví Českou republiku. Očekává se, že se setká s nejvyššími ústavními činiteli. S českým protějškem Petrem Pavlem jednal už v prosinci v Paříži.

Emmanuel Macron

Macron žádá příměří v Gaze a zastavení bombardování

Svět

Izrael, ač má právo na sebeobranu, musí přestat zabíjet ženy a děti, prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro BBC. Pokračující bombardování Pásma Gazy podle něj nemá ospravedlnění, Tel Aviv by prý z příměří profitoval.

Emmanuel Macron

Macron: Francie poskytne Ukrajině rakety Storm Shadow

Svět

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu, že Francie poskytne Ukrajině dalekonosné rakety s plochou dráhou letu SCALP. Rakety známé také jako Storm Shadow mají dosah přes 250 kilometrů a ukrajinská armáda je již obdržela od Spojeného království a používá je, uvedl server Meduza.

Emmanuel Macron

Svět

Macron se domnívá, že protesty ve Francii už vyvrcholily

Francouzský prezident Emmanuel Macron věří, že protesty vyvolané zabitím mladíka policistou už vyvrcholily. Macron to řekl v úterý během jednání se dvěma stovkami starostů obcí, které v uplynulých dnech zažily násilnosti.

Emmanuel Macron

Macron označil znečištění plasty za časovanou bombu

Svět

V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout první mezinárodní právně závaznou smlouvu o znečištění plasty, včetně mořského prostředí. Uvedl to server Euronews.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.