Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron "vážně selhal"? Ve Francii se řeší jeho odvolání z funkce

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Krajně levicová strana Nepoddajná Francie (LFI) v sobotu vyzvala ostatní politické strany, aby podpořily její dlouhodobou snahu o odvolání prezidenta Emmanuela Macrona z funkce za jeho "vážná selhání" při plnění ústavních povinností. Uvedl to server Le Monde.

V návrhu usnesení, který poslanci LFI předložili, se uvádí, že "Národní shromáždění a Senát mohou a musí bránit demokracii před autoritářskými sklony prezidenta."

Předsedkyně poslaneckého klubu LFI, Mathilde Panotová, oznámila, že tento dokument byl zaslán ostatním poslancům s výzvou, aby podpořili proces impeachmentu.

Odvolání prezidenta podle článku 68 francouzské ústavy vyžaduje podporu dvou třetin členů obou komor parlamentu.

Macron od 23. srpna absolvoval několik kol jednání s politickými představiteli o sestavení vlády po předčasných volbách v červenci, které nepřinesly jasného vítěze. Přestože volby vyhrála aliance levicových stran Nová lidová fronta (NFP), Macron odmítl jmenovat její kandidátku Lucii Castetsovou za premiérku. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se jí pravděpodobně nepodaří získat dostatečnou podporu poslanců a jeho povinností je zajistit "institucionální stabilitu."

Ačkoli NFP získala nejvíce křesel, žádná strana nemá většinu v Národním shromáždění, kde jsou zastoupeni i Macronovi centristé a krajně pravicové Národní sdružení (RN). 

Témata:  Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.