Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Středula se oficiálně vzdal kandidatury na Hrad, u voleb to bude zveřejněno

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Odborový předák Josef Středula dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu. Rozhodnutí, že odstoupí, aby tak posílil šance někdejší rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, zveřejnil v nedělní debatě České televize. O jednání Středuly na ministerstvu ČTK řekla mluvčí úřadu Hana Malá.

Dodala, že ministerstvo vnitra prostřednictvím krajských úřadů předá informaci o Středulově odstoupení do volebních místností. V každé volební místnosti by tak měla být v pátek a v sobotu, kdy voliči budou o novém prezidentovi rozhodovat v prvním kole, zveřejněna.

Zákon umožňuje kandidátům vzdát se kandidatury do 24 hodin před zahájením hlasováním. Informaci o Středulově odstoupení by měli dostat i voliči, kteří kvůli covidové karanténě budou hlasovat už ve středu a ve čtvrtek na drive-in stanovištích. "Prostřednictvím krajských úřadů na nich bude informace vyvěšena, individuálně o tom budou informováni také," uvedla Malá.

Pokud někdo přesto vhodí do urny hlasovací lístek odstoupivšího kandidáta, jde o neplatný hlas.

Středula patřil mezi devítkou kandidátů k slabším, podporu měl u voličů podle průzkumů v nízkých jednotkách procent.

Politologové nečekají zásadní přeliv Středulových voličů k Nerudové

Politologové neočekávají zásadní přeliv voličů Josefa Středuly k prezidentské kandidátce Danuši Nerudové, kterou odborový předák podpořil. Spíše se přikloní k bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO), případně volit nebudou, míní odborníci, které ČTK oslovila. Středula dnes dopoledne na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury ve volbách hlavy státu. Rozhodnutí zveřejnil v nedělní debatě České televize.

"Podle dat, které jsou k dispozici, nelze očekávat zásadní přeliv voličů od Josefa Středuly k Danuši Nerudové, ale spíše rozdělení mezi více kandidátů, přičemž nejvíce zřejmě k Andreji Babišovi, a také přesun k nevoličům," uvedl Vlastimil Havlík z Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI. Vzhledem k dosavadní Středulově podpoře ale nejde o velká čísla.

Zajímavým momentem už druhých prezidentských voleb podle Havlíka je absence kandidátů tradičních politických stran. Volby jsou tak podle něj jedním z dokladů toho, jak slabá je role stranictví v Česku. "Samozřejmě se to týká i tradiční levice, jejíž situace je o to horší, že ztratila po posledních volbách zastoupení v Poslanecké sněmovně a jejíž témata si úspěšně v posledních letech přivlastnilo Babišovo ANO," míní Havlík.

Podle politologa bude zajímavé sledovat budoucí vztah sociální demokracie ke Středulovi, který svým odstoupením mohl získat sympatie a politický kapitál. "Nedostatek výrazných a především přesvědčivých osobností je jedna z hlavních příčin, byť ne jediná, katastrofálního volebního výsledku sociální demokracie," dodal.

Také podle Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy měli podle sociologických průzkumů Středulovi voliči jako druhou volbu spíše Babiše. "Možná se spíše přikloní k Andreji Babišovi, zvlášť po osvobozujícím rozsudku, k někomu jinému z kandidátů, nebo třeba nakonec vůbec nepůjdou volit," míní.

I podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu pomůže Středulovo odstoupení zejména Babišovi. Voličů, kteří by na základě jeho výzvy přešli k Nerudové, bude podle něj minimum. Nerudová podle něj navíc v posledních dnech a týdnech ztrácí půdu pod nohama.

Témata:  Josef Středula prezidentské volby 2023 Ministerstvo vnitra České republiky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy