Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy státních zaměstnanců příští rok porostou. Už je jasno, o kolik

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Platy ve veřejném sektoru se příští rok zvýší o 1400 korun. Dnes se na tom dohodla vláda s odbory. Premiér Petr Fiala (ODS) a šéf odborů Josef Středula dohodu označili za rozumný kompromis. Odbory zruší stávkovou pohotovost, protože se podařilo dosáhnout dohody.

Navýšení platů se týká zaměstnanců v platových třídách jedna až čtyři, přičemž nejnižší příjmy vzrostou o 11,5 %. U školských pracovníků (skupina pět) bude vláda ještě jednat o rozdělení finančních prostředků.

Středeční dohoda neovlivní stávku justičních odborů, s nimiž jednání pokračují.

Premiér Fiala ocenil věcné a korektní jednání, které podle něj povede k reálnému navýšení platů pro nízkopříjmové pracovníky.

Středula zdůraznil, že žádná strana neodchází jako vítěz, ale s férovou dohodou, která bude znamenat zlepšení hlavně pro nejhůře placené zaměstnance.

Fiala také uvedl, že dohoda může pomoci zmírnit napětí ve společnosti a posílit pozitivní vnímání práce státních zaměstnanců.

Středula připomněl, že odbory zruší stávkovou pohotovost, která byla původně vyhlášena kvůli nedohodě o zvýšení platů. 

Témata:  mzdy / platy Petr Fiala (ODS) Josef Středula

Související

Aktuálně se děje

1. března 2026 11:14

28. února 2026 20:18

Halina Pawlowská prozradila, s čím musí doma bojovat. Její partner má zásadní problém

Spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská oslavila sedmdesátku a při té příležitosti udělala na svých sociálních sítích vzácnou výjimku. Ačkoliv se svými fanoušky běžně sdílí řadu soukromých postřehů, její dlouholetý partner, producent Karel Czaban, se objektivu fotoaparátu spíše vyhýbá. Tentokrát se však na společném snímku z restaurace objevil v celé své kráse.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy