Nejvyšší správní soud (NSS) sice u Janečka některé podpisy po stížnosti uznal, i přesto se ale podnikatel nedostal přes zákonnou hranici 50.000 podpisů. Podle Janečka je zákon o volbě prezidenta republiky protiústavní a porušuje základní práva všech občanů ČR. "Navrhuji proto, aby byl zákon zrušen," uvedl minulý týden Janeček.

V případě další neúspěšné kandidátky Denisy Rohanové, která se na ÚS také obrátila, zatím soud podle ČT vnitro k reakci nevyzval. Ministerstvo ji do voleb pustilo, NSS ale její registraci zrušil. U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021 před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou tímto způsobem svůj politický vliv prodlužovat za konec mandátu.

Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč dnes ČT řekl, že vnitro je připraveno i na situaci, kdy by soud uchazeče do volby připustil. "Nelze předjímat, jakým způsobem ÚS rozhodne," dodal ale náměstek. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku.