Ústavní soud ČR

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Ústavní soud zrušil podmínku operace pro úřední změnu pohlaví

Domov

Operace už nebude potřeba k úřední změně pohlaví, podle Ústavního soudu je taková podmínka v rozporu s lidskou důstojností. Sporné paragrafy přestanou platit v polovině roku 2025. Současný stav označil soud za neudržitelný a upozornil na nečinnost politiků, které vyzval k přijetí nové právní úpravy. 

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Ústavní soud zahájil jednání ohledně valorizace důchodů

Domov

Dnes zahájil Ústavní soud veřejné projednávání návrhu na zrušení legislativní úpravy, která omezila valorizaci penzí v minulém roce. Důchodci tak obdrželi nižší zvýšení, než bylo původně očekáváno. Sněmovní síň byla zaplněna, lidé přišli postupně od 7:00, a mezi nimi byli studenti, senioři, právníci a politici.

Senát ČR

Domov

Senát posvětil dvě nominace prezidenta na ústavní soudce

Senát ve čtvrtek vyslovil souhlas s tím, aby se soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn a advokátka Lucie Dolanská Bányaiová stali ústavními soudci. Do funkcí je bude moci jmenovat prezident Petr Pavel, který oba kandidáty také navrhl.

Ústavní soud ČR

Soud bude důchody řešit veřejně. Pozval si Jurečku i Stanjuru

Domov

Ústavní soud dnes rozhodl o uspořádání veřejného jednání v kauze valorizace důchodů. Jednání je plánováno na 10. ledna 2024 a během něj budou vyslechnuti ministři i odborníci. Plénum Ústavního soudu má za to, že takové jednání pomůže objasnit klíčové okolnosti a přispěje k rozhodnutí soudu.

Alena Schillerová

ANO u ÚS napadlo novelu zpřísňující předčasné důchody

Domov

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se ve středu obrátilo na Ústavní soud, chce totiž dosáhnout zrušení zpřísnění předčasných důchodů. Návrh podala předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová v doprovodu právního zástupce. ANO vadí hlavně zavedení změn bez přechodného období.

Petr Pavel

Pavel oznámil další dvě nominace na ústavní soudce

Domov

Prezident Petr Pavel představil další dva kandidáty na ústavní soudce a požádal Senát o vyslovení souhlasu s jejich jmenováním. V říjnu neuspěla nominace soudce Pavla Simona, který je předsedou senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Domov

Senát odmítl kandidáta na ústavního soudce Simona

Soudce Pavel Simon neposílí Ústavní soud, rozhodli senátoři na své středeční schůzi. Člena Nejvyššího soudu nominoval prezident Petr Pavel, do jehož gesce patří vybírání kandidátů na ústavní soudce.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Ústavní soud neposílí Fremr. Kvůli tlaku se vzdal nominace

Domov

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr neposílí Ústavní soud, nominace se vzdává kvůli tlaku. V pondělí to oznámil novinářům s tím, že nedokázal eliminovat nedůvěru veřejnosti v otázce svého působení v justici za minulého režimu. Fremr však zdůraznil, že jeho krok by rozhodně neměl být vnímán jako doznání.

Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Ústavní soud možná Fremr neposílí. Zvažuje, že se místa vzdá

Svět

Kandidát na ústavního soudce Robert Fremr ve čtvrtečním vydání pořadu Interview ČT24 řekl, že uvítal odklad rozhodnutí o jeho jmenování do funkce. Podle svých slov momentálně uvažuje o tom, že se místa vzdá. Obává se však toho, že to bude vnímáno jako doznání.

Petr Pavel

Domov

Prezident Pavel zatím nejmenuje Fremra ústavním soudcem

Petr Pavel v pondělí oznámil, že zatím nejmenuje Roberta Fremra ústavním soudcem, ačkoliv Senát v uplynulém týdnu vyslovil souhlas s jeho nominací. Důvodem jsou nové informace, které se o někdejším místopředsedovi Mezinárodního trestního soudu objevily v posledních dnech.

Petr Pavel

Pavel jmenoval Baxu nástupcem Rychetského v čele Ústavního soudu

Domov

Petr Pavel v pátek po poledni jmenoval nové členy vedení Ústavního soudu, jehož složení se v letošním roce výrazně obměňuje. Za předsedu ÚS vybral Josefa Baxu, který dříve stál v čele Nejvyššího správního soudu (NSS). Novou místopředsedkyní je Kateřina Ronovská.

Petr Pavel

Pavel se chystá jmenovat předsedu ÚS i další členy vedení

Domov

Petr Pavel se v pátek chystá kromě nových soudců jmenovat i členy vedení Ústavního soudu. V jeho čele po dvaceti letech skončí Pavel Rychetský. Prezident od březnového nástupu do funkce prosadil šest kandidátů na ústavní soudce, se třemi z nich včera vyslovila souhlas horní parlamentní komora.

Petr Pavel

Domov

Pavel ve středu navštíví senátory kvůli souhlasu pro kandidáty na ÚS

Prezident Petr Pavel v tomto týdnu zavítá do Senátu, který se na své schůzi bude zabývat další trojicí kandidátů na uvolněná místa ústavních soudců. Ústavně-právní výbor horní parlamentní komory kandidaturu Roberta Fremra, Veroniky Křesťanové a Kateřiny Ronovské v průběhu července podpořil.

Senát ČR

Senátní výbor podpořil nominanty na ústavní soudce

Domov

Senátoři se v úterý začali zabývat dalšími nominanty na ústavní soudce, které jim navrhl prezident Petr Pavel. Ústavně-právní výbor horní parlamentní komory kandidaturu Roberta Fremra, Veroniky Křesťanové a Kateřiny Ronovské podpořil. Senát rozhodne ve středu 2. srpna.

Petr Pavel

Senát obdržel od Pavla další nominaci na Ústavní soud

Domov

Prezident Petr Pavel v pátek požádal senátory o souhlas se jmenováním Veroniky Křesťanové ústavní soudkyní. Hlava státu už od březnového nástupu do funkce prosadila tři kandidáty, jeden další na vyslovení souhlasu čeká.

Petr Pavel

Prezident Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce

Domov

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Petr Pavel

Pavel se setkal s dalším kandidátem na ústavního soudce

Domov

Dalším možným kandidátem na ústavního soudce je Jan Wintr, profesor z katedry teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Po dnešní schůzce s prezidentem Petrem Pavlem to potvrdil České televizi. Prezident už Senátu navrhl za ústavní soudce dva jiné právníky - bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu.

Petr Pavel

Prezident Pavel navrhne na ústavní soudce Baxu a Zemanovou

Domov

Prezident Petr Pavel navrhl na ústavní soudce bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Senátu dnes odeslal žádost o souhlas s jejich jmenováním, potvrdila ČTK jeho mluvčí Markéta Řeháková. Očekává se, že horní parlamentní komora oba adepty schválí.

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy