Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát odmítl kandidáta na ústavního soudce Simona

Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Soudce Pavel Simon neposílí Ústavní soud, rozhodli senátoři na své středeční schůzi. Člena Nejvyššího soudu nominoval prezident Petr Pavel, do jehož gesce patří vybírání kandidátů na ústavní soudce.

O rozhodnutí horní parlamentní komory informoval její předseda Miloš Vystrčil (ODS) na sociální síti X. Simon, který je předsedou senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, obdržel v tajné volbě pouze 23 hlasů od 73 hlasujících senátorek a senátorů.

Pavel uvedl, že rozhodnutí Senátu respektuje. "Důvody, proč doktora Simona považuji za kvalitního kandidáta, jsem senátorům sdělil na plénu horní komory. Senátoři rozhodli jinak, splnili tak svou ústavní roli. I nadále budu na uvolněná místa v Ústavním soudu hledat nejvhodnější kandidáty," napsal na síti X.

Současný prezident už si od březnového nástupu do funkce prosadil pět kandidátů na ústavní soudce. Jde o nového předsedu ÚS Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra, někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou, bývalou místopředsedkyni Městského soudu v Praze Veroniku Křesťanovou a profesorku z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Kateřinu Ronovskou.

Do funkce mohl jmenovat také místopředsedu pražského vrchního soudu Roberta Fremra, který se však nominace vzdal, protože nedokázal eliminovat nedůvěru veřejnosti v otázce svého působení v justici za minulého režimu.

Ústavní soud je tvořen 15 soudci, kteří rozhodují ve čtyřech tříčlenných senátech nebo v plénu. Některá procesní rozhodnutí svěřuje zákon i jednotlivým soudcům. Soudce jmenuje se souhlasem Senátu prezident republiky na dobu deseti let, přičemž opakování mandátu není zakázáno. Předsedu a dva místopředsedy Ústavního soudu jmenuje prezident samostatně z řad soudců ÚS.

Témata:  Ústavní soud ČR Senát Parlamentu České republiky Petr Pavel

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy