reklama

Baxa sdělil České televizi, že plénum už v kauze rozhodlo. Veřejné vyhlášení nálezu proběhne v budově Ústavního soudu v Brně ve středu 24. ledna od 13:00, uvedl soud na webu.

Průměrná měsíční penze podle novely vzrostla loni v červnu jen o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Vláda hájila zpomalení mimořádné valorizace vysvětlením, že je nutné pro stabilizaci veřejných financí.

Na Ústavní soud se obrátilo hnutí ANO, nejsilnější opoziční subjekt v Poslanecké sněmovně. Návrh na zrušení úpravy konkrétně předložila skupina 71 poslanců z tohoto hnutí. Veřejné projednávání kauzy začalo minulý týden ve středu.

Výše důchodů se už jednou od mimořádného červnového navýšení opět zvyšovala. K 1. lednu 2024 proběhla pravidelná valorizace. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců.